İstanbul'da sahiller, plajlar, parklar ve piknik alanlarında içki içmek yasaklandı

İstanbul Valiliği, çok sayıda şikayetin olduğunu öne sürerek "Alkol Satışı ve Alkollü İçeceklerin Tüketimi" başlıklı bir hatırlatma genelgesi yayımladı.

30/08/2023 15:03
İstanbul'da sahiller, plajlar, parklar ve piknik alanlarında içki içmek yasaklandı

İstanbul Valiliği “halka açık alanlarda içki tüketenlere 617 lira para cezası uygulanacak” haberleri üzerine açıklama yaptı. Yeni bir uygulama olmadığı belirtilirken, 17 Ağustos 2023 tarihinde yayınlanan “Alkol Satışı ve Alkollü İçeceklerin Tüketimi” başlıklı genelgenin “hatırlatma” genelgesi olduğu vurgulandı. Valiliğin açıklaması şöyle:

– Valiliğimizce alınan alkol kullanım ve satışına ilişkin yeni bir uygulama kararı bulunmamaktadır.

– Bununla birlikte; 17.08.2023 tarihinde yayımladığımız genelgeyle, 4250 sayılı kanunla belirlenen alkol satış ve kullanım alanlarına ilişkin uygulama yükümlülüklerinin yerine getirilmesinin gerekliliğini ilgili kurumlara (kaymakamlık ve belediyeler) hatırlatmış bulunmaktayız.

“ALKOL TÜKETİMİNE BAĞLI ASAYİŞİ BOZUCU OLAYLAR”

– İstanbul Valiliği olarak bu hatırlatma genelgesini yayımlamamızda, ilçe ziyaretlerimizde muhtarlarımızdan, sosyal medya ve bireysel olarak vatandaşlarımızdan gelen, alkol tüketimine bağlı olarak gelişen asayişi bozucu olaylara ilişkin şikayetler etkili olmuştur.

– Hatırlatma genelgemizde özetle kanunla belirlenmiş 18 yaş altı çocuklara alkol satışının yapılmaması; ruhsatlı alkol satışı yapılan lokanta ve restoranlar dışında 22.00-06.00 saatleri arasında perakende alkol satışının yapılamayacağı; sarhoşluk sebebiyle halkın huzurunu bozacak şekilde hareket edilmemesi; alkol satışı ve tüketilmesi ruhsatı bulunan işletmeler dışında yapılmaması; park, piknik ve mesire alanları, sahil bandı, plaj vb. alanlarda emniyet, jandarma ve zabıta birimlerinin etkin denetimleriyle asayişi, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacak olaylara meydan vermemesi hususlarında ilgili birimler talimatlandırılmıştır.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.