İspanya'nın önünde gidiyoruz... Türkiye, tarihin en iyi sezonlarından birini geçirecek

Türkiye'nin 2024 sezonunda 2019 rakamlarını aşacağını belirten Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, yurtdışından gelen ilk haberlere göre, Türkiye rezervasyonlarının İspanya'nın önünde gittiğini söyledi.

29/12/2023 12:46
İspanya'nın önünde gidiyoruz... Türkiye, tarihin en iyi sezonlarından birini geçirecek

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, 2023 sezonunu değerlendirerek, 2024 yılına ilişkin görüş ve beklentilerini, turizm yazarı Halil Öncü’ye açıkladı.

Türkiye'nin 2024 sezonunda 2019 rakamlarını aşacağını belirten Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, yurtdışından gelen ilk haberlere göre, Türkiye rezervasyonlarının İspanya'nın önünde gittiğini söyledi. Recep Yavuz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye rezervasyonlarının İspanya'nın önünde gittiğini öğrendik"

“Dünya Turizm Örgütü pandeminin etkilerinin 2024 yılında sona ereceğini öngörmüştü. Gerçekten de öyle oldu. Şu ana kadar birçok ülke pandemi öncesinin altında bir turizm faaliyeti gerçekleştirdi. Sadece Türkiye ve özellikle Antalya, dönem dönem Pandemi rakamların üstüne çıktı. Kaldı ki, Antalya olarak biz bu yılı, 2019'un üstünde bitirmiş olacağız.

2024’e yönelik de, güzel bir başlangıç yapıyor olduğumuzu söyleyebilirim. Her ne kadar savaşın ve ekonomik zorlukların ön planda olması gibi bir durum söz konusu olsa da, aldığımız ilk duyumlara ve yurtdışından gelen ilk haberlere göre, Türkiye rezervasyonlarının İspanya'nın önünde gittiğini ifade edebilirim. Bu geçen hafta yayınlandı. Demek oluyor ki, şu anda etrafımızdaki gelişmeler yavaş yavaş soğumaya yüz tutuyor ve Türkiye, büyük bir olasılıkla tarihinin en iyi sezonlarından birisini gerçekleştirecek.

"Antalya, dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olacak"

Fiyat artışının sağlıklı ve dengeli bir yerde kalacağını öngörüyoruz. Bütün sektör bunun bilincinde. Çünkü fiyat artışları senenin en önemli konusuydu. Bundan sonra çok ciddi fiyat artışının olacağını öngörmüyoruz. Olacaktır ama iki haneli rakamlara sıçramayacağını düşünüyorum. Bu bağlamda Türkiye, Akdeniz'in en önemli destinasyonlarından biri olacak.

Antalya, dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olacak. Sanırım 2023 yılında Türkiye yine üçüncü ya da dördüncü olarak yılı bitirmiş olacak. Ülkeye gelen 50 milyona yakın kişinin yaptığı tanıtım da, bize çok büyük bir artı sağlıyor. 2024'teki gelişmelerin bundan sonra artarak devam edeceğini öngörüyoruz.

"Turist sayısı dışında, gelirin artmasına da endekslendik"

Bu arada bütün sektör olarak sadece turist sayısının artmasına değil aynı  zamanda gelirin artmasına da endekslendik. Gelir artışları da yavaş yavaş daha sağlıklı bir düzeye geliyor. Örneğin geçen sene bizdeki kişi başına düşen turizm geliri, Fransa'nın üstündeydi.

Bu bağlamda, hem geliri, hem turisti sağlıklı bir şekilde, dengeli ve kontrollü bir şekilde artıracağımız bir 2024 yılı olacağını düşünüyorum. Herkese güzel ve sağlıklı bir yıl diliyorum.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.