İSATAG'tan Bakan Ersoy'a çağrı... Yeni yasa 'Sektörün ortak aklı'nı yansıtsın

İstanbul Seyahat Acenteleri Tanıtım ve Geliştirme Derneği (İSATAG)'tan yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından değiştirileceği açıklanan 1618 sayılı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yasası'nın yeniden oluşturulması aşamasına, turizmin sivil toplum örgütlerinin de dahil edilmesi gerektiği vurgulandı. Açıklamada yeni yasasın, “Sektörün ortak aklı” şekilde oluşturulması gerektiği ifade edildi.

03/11/2023 12:02
İSATAG'tan Bakan Ersoy'a çağrı... Yeni yasa 'Sektörün ortak aklı'nı yansıtsın

İSATAG'tan yapılan açıklama şöyle:

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un 31 Ekim 2023 tarihinde "1618 sayılı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yasasını değiştireceğiz" şeklindeki açıklamasını  basından takip ettik.

1972 yılında yürürlüğe giren bu kanunun önemi çok büyüktür. Seyahat Acentaları yasa ile tanınmış ve varlığı yasal güvence altına alınmıştır. 

Yalnız değişen çağ ile birlikte yani bilişim ve teknoloji çağı sayılan günümüzde, Seyahat Acentaları ihtiyaçlarını ve gereksinimleri karşılamadığı açıktır.

Bakanlığımızın yaptığı yeni yasa çalışmasını çok önemsiyor ve çağın sektör ihtiyaçları ve teknolojik gelişmelerine göre oluşturulacak olan yeni yasa çalışmasını değerli buluyoruz. Eminiz ki ülkemizin turizm Sektöründe elde ettiği başarının ortak değerleri bu yeni yasada bulunacaktır.

Bu konuda sektörün ayrı hafızalarını oluşturan başta çatı kurumumuz TÜRSAB olmak üzere diğer sektör sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerinin önemli olacağı kanısındayız.

Buradan Sayın Bakanımıza bir çağrıda bulunmak istiyoruz:

Seyahat Acentaları için hayati önem taşıyan bu yasa tasarısını Bakanlık Başkanlığı'nda başta Türk Ekonomisi ve Türk Turizminin önemli paydaşlarını ve özellikle Seyahat Acentaları STK'larının katılımıyla gerçekleştirilecek bir “sektörün ortak aklı” şekilde ele alınmasını ve Avrupa Birliği Turizm kriterlerine uygun bir yeni yasa çalışmasının yerinde olacağını öneriyoruz.

İSATAG olarak bizler üzerimize düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzu bildirir, yeni yasanın özellikle Seyahat Acentalarının yaşadığı güncel sorunlarına çare olmasını ve tüm sektöre hayırlı olmasını dileriz.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.