İran, THY Ofisini kapattı

İran makamları, zorunlu başörtüsü kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk Hava Yolları'nın (THY) Tahran ofisini mühürledi. Bu karar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Masoud Pezeshkian arasında bildirilen bir konuşmadan sadece bir saat sonra alındı.

09/07/2024 16:55
İran, THY Ofisini kapattı

"Erdogan, seçilmiş başkanla bir saat konuştu, inşallah ilişkileri geliştirmek için," dedi Kültürel Devrim Yüksek Konseyi üyesi Ebrahim Sozanchi sosyal medya platformu X'te. "Bugün, başörtüsü nedeniyle Türk Hava Yolları ofisleri mühürlendi. Tesadüf olmalı..." diye ekledi.

AirportHaber’in haberine göre olay, İran'ın zorunlu başörtüsü yasalarına ilişkin artan gerilimler arasında gerçekleşti. 2022'deki "Kadın, Yaşam, Özgürlük" protestolarının ardından, zorunlu başörtüsüne karşı sivil protestoların sayısında belirgin bir artış oldu. Bu protestolara karşılık olarak, İslam Cumhuriyeti cezai tedbirleri artırdı.

İslam Cumhuriyeti'nin artan baskılarına rağmen, zorunlu kıyafet kurallarına karşı çıkan kadınların sivil direnişi devam ediyor. Her gün başörtüsüz olarak kamuya çıkan kadınların videoları ortaya çıkıyor ve bu durum zorunlu başörtüsü düzenlemelerine karşı süregelen bir meydan okuma sergiliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.