Intourist açıkladı... Rusya'da Türkiye tatili talepleri normale döndü

Türkiye turları için rezervasyonların eski ortalama günlük hacimlerine geri döndüğünü aktaran dev tur operatörü Intourist, 8 Mart’a kadar olan varış tarihleri için tüm Antalya uçuşlarının dolu olduğunu açıkladı.

06/03/2023 23:38
Intourist açıkladı... Rusya'da Türkiye tatili talepleri normale döndü

Trajik depremler sonrası Rus tatilcilerin Türkiye tatil taleplerinde şubat ayı boyunca keskin düşüş yaşanan Rusya’da, paket tur satışlarının tamamen toparlandığı açıklandı.

Ülkedeki dev tur operatörlerinin açıklamalarına atıfta bulunan Rus haber ajansı Interfax, Türkiye’ye seyahat talebinin tamamen toparlandığını ve Rusların mayıs tatilleri için tur rezervasyon aktivitelerini artırdığını yazdı.

8 Mart’a kadar tüm Antalya uçuşları dolu

Türkiye turları için rezervasyonların eski ortalama günlük hacimlerine geri döndüğünü aktaran dev tur operatörü Intourist, Gazetemru'da yer alan habere göre, 8 Mart’a kadar olan varış tarihleri için tüm Antalya uçuşlarının dolu olduğunu açıkladı.

İstanbul’a uçuşların da neredeyse dolduğu bildirilirken, Rusya’daki mayıs tatillerinde sunulan turlara olan taleplerin keskin bir şekilde arttığı vurgulandı.

FUN&SUN da rezervasyonların aktif bir şekilde arttığını açıkladı

Rusların Türkiye’de tatil taleplerinin depremler sonrası yeniden canlandığını doğrulayan bir diğer tur operatörü FUN&SUN, ajansa yaptığı açıklamasında, rezervasyonların aktif bir şekilde arttığını, Türkiye’nin geleneksel olarak Ruslar için popüler bir destinasyon olduğunu hatırlattı.

Ayrıca doğal afetlerin Rus turistlerin konaklamayı tercih ettiği bölgeleri etkilemediğine dikkat çeken tur operatörü, Türkiye turları için rezervasyon derinliğinin sonbahar seviyelerine ulaştığını ekledi.

Çevrimiçi seyahat acentesi Sletat.ru Travel’ın genel müdür yardımcısı Yulia Rudenko, Türkiye’deki depremin satışlarda keskin bir düşüşe yol açtığını ancak hızla toparlandıklarını söylerken, mayıs ayı için rezervasyonların hızla arttığını gördüklerini ifade etti.

Yaz dönemi fiyatları yaklaşık yüzde 27 arttı

Yakın zamanda Sletat.ru Travel araştırmaları, Ruslar için Türkiye’deki tatil maliyetinin geçen yıla göre ortalama yüzde 22,5 arttığını göstermişti. Aynı zamanda yaz dönemi fiyatlarının yaklaşık yüzde 27 arttığını bulan uzmanlar, Türkiye’ye paket turların özellikle lüks segmentte geçen yıla göre keskin artış gösterdiğinin altını çizdi.

Bazı otellerde fiyat artışlarının yüzde 40’a vardığını bulan uzmanlar, ancak çoğu otelin fiyat politikasını kendisine ve bireysel talebe bağlı olarak değiştirdiğini, hala bütçeye uygun konaklama seçeneklerinin olduğunu söyledi.

Kısıtlamalar hala büyük sorun 

Uzmanlar, Türkiye’de yaz tatili için yoğun talebe rağmen hava trafiğindeki kısıtlamalar nedeniyle arz ve talep dengesizliği yaşandığını doğrularken, bu durumun yaz aylarına doğru daha da hissedileceği konusunda hemfikir.

Sletat.ru araştırmalarına göre, Türkiye’de iki kişilik yaz tatili maliyeti, sadece kişi başına Bin 149 Avro seviyesinde yer alıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.