İngiltere pazarında talep fazlası tehlikesi

İngiltere turizm pazarında, Jet2Holidays, TUI ve easyJet Holidays gibi üç ana tur operatörünün kapasite artırması, arz fazlası endişelerini de beraberinde getirdi.

01/12/2023 22:53
İngiltere pazarında talep fazlası tehlikesi

Birleşik Krallık turizm pazarında, Jet2Holidays, TUI ve easyJet Holidays gibi üç ana tur operatörünün kapasite artırmış olmasının, bir fiyat indirimi dalgası yaratacağı vurgulanıyor. Sunvil Holidays’in CEO’su Chris Wright, “Kapasite fazlası büyük bir endişe kaynağı” dedi .

Jet2holidays CEO’su Steve Heapy, “Orta Doğu’da veya Ukrayna’da savaşın kızışması veya büyük bir mali kriz olursa, o zaman arz ile arz arasında bir dengesizlik olacaktır. Fiyatlar düşecek" diye konuştu.

TUI Birleşik Krallık ve İrlanda CEO’su Andrew Flintham ise, “Bu, yılın hatırlayabildiğim en rekabetçi dönemi" diye konuştu. EasyJet CEO’su Johan Lundgren de arz ve talebin ne kadar dengeli olacağını görmek için beklememiz gerekiyor açıklamasında bulundu.

Destinasyonlar

Turizm Databank'ta byer alan habere göre, 2023 yılı biterken, İngiltere’den Akdeniz ülkelerine yapılan yurtdışı seyahatler 100 milyonu aşarken İspanya % 37 payla ilk sırada. Onu % 12 payla İtalya ve % 9,8 paylarla Fransa ve Yunanistan izledi. Portekiz ve Türkiye, payları ise % 8,3 ve % 8,9 oldu. Akdeniz dışında ise BAE öne çıktı.

Korunan yer sayısı

Jet2, korunan yer sayısını 850.000 artırarak, toplam 6,7 milyona TUI UK de 5,9 milyona çıkardı. Bağlı kuruluşu Marella Cruises’tan gelen teklif de eklenirse rakam 6,2 milyona çıkıyor. easyjet Holidays 2,2 milyona ulaştı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.