İngiliz ve Alman turist yüz güldürüyor

Turizmde yaz sezonu bu yıl oldukça erken başladı. İki yıldır pandemi nedeniyle tatil özlemi yaşayan başta Avrupalı ve yakın coğrafyalardaki turistler olmak üzere, Türkiye’ye gelişlerde dikkat çeken artışlar var.  

10/06/2022 12:37
İngiliz ve Alman turist yüz güldürüyor

Turizmde yaz sezonu bu yıl oldukça erken başladı. İki yıldır pandemi nedeniyle tatil özlemi yaşayan başta Avrupalı ve yakın coğrafyalardaki turistler olmak üzere, Türkiye’ye gelişlerde dikkat çeken artışlar var. Bu turistler içinde milliyetlerine göre İngiliz ve Almanların ağırlığı görülüyor. Turizmciler, haziran ayı başı itibarıyla İngiliz ve Alman turist sayısında yeni bir rekorun artık kesinleştiğini dile getiriyor.

Turizmde pandemi öncesi normal bir yıl olan 2019’da pek çok milliyet grubunda yeni rekor sayılara ulaşılmıştı. 2019 yılında Türkiye’yi 5 milyon 27 bin Alman, 2 milyon 562 bin İngiliz turist ziyaret etmişti.

Rusya ve Ukrayna'nın eksikliği hissediliyor 

Milliyet Gazetesi'nden Duygu Erdoğan'ın haberine göre; Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş hali devam ederken, turizmde iki ülkenin eksikliği hissediliyor. Ukrayna’dan halihazırda uçuşlar olmazken, Rusya’dan gelişler ise oldukça kısıtlı. Bu sezon Türkiye turizminde Avrupa coğrafyasından her ülkenin yükseliş grafiğinde olduğu fark ediliyor.

Haftada 120 uçuş

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal, Dalaman Havalimanı’nın hitap ettiği bölgede çok yoğun İngiliz turist olduğunu, Almanların talebinin de hissedilir olduğunu söyledi.

Uysal, “İngiltere’den buraya haftada 120 uçak iniyor, bu maksimum oran. İngiliz ve Alman turist açısından 2019 rekorunu kıracağımızı görüyoruz” dedi. Uysal, Ukrayna’dan zaten uçuşların olmadığını, Rus turist sayısının ise çok az görüldüğünü belirtti.

Avrupa ve Körfez’den gelen turistlerin ağırlığı var

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca ise, “Avrupa ve Körfez’den gelen turistlerin ağırlığı var. İngiltere ve Almanya normal turizm yıllarına göre çok iyi gidiyor. Rusya’dan az da olsa gelişler var, 15 Haziran’dan sonra yeni uçaklar da gelecek” dedi.

Pasaport etkisi

Christian Tour’un Antalya’daki kendisine ait şirketi ITS Travel Services’in Genel Müdürü Şaban Atalar, savaşın etkisiyle yoğun Ukraynalı göçü alan Romanya ve Polonya’dan her şeye rağmen gelen turist sayısında artış olduğunu belirtiyor.

Atalar, “Polonya’dan pasaportsuz turist kabulü bu ilgiyi tetikliyor. Romenler ise tatili ihtiyaç gördüklerinden yaşamlarının ilk sırasına tatili koyuyorlar ve seyahatten vazgeçmiyorlar” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.