İngiliz turiste tatil yolu göründü... Türkiye'nin yeşil liste umudu var mı?

İngiltere genelinde koronavirüs vakalarının rekor seviyelere gerilemesi ve ülkedeki her bölge enfeksiyon oranında düşüş, tatil ve seyahat için hükümetin elini rahatlattı.

03/05/2021 13:14
İngiliz turiste tatil yolu göründü... Türkiye'nin yeşil liste umudu var mı?

İngiltere bir yılı aşkın süredir devam eden koronavirüs önlemlerini geride bırakmaya hazırlanıyor. Başbakan Boris Johnson normale dönüşün bir adımı olan yurt dışı tatillere yeşil ışık yaktı.

Başbakan Boris Johnson’ın Mayıs ayı ortasından itibaren tatile gidilebileceğini açıkladığı ülkeler arasında ilk sırada, Malta, Cebelitarık, Maldivler ve bazı Karayip adaları geliyor. Ancak hükümetin izin vereceği yeşil kategorideki ülkelerin sayısının 24’e kadar çıkacağı kaydedildi.

TAM LİSTE ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AÇIKLANACAK

Bilindiği gibi İngiltere’nin koronavirüs yol haritası, ülkelerdeki vaka sayılarının yüksekliğine göre, yeşil, turuncu ve kırmızı olmak üzere kategorilere ayrılmıştı.

Daily Express gazetesinin manşetinden verdiği habere göre, 17 Mayıs’tan itibaren İngiliz turistler dönüşte karantina zorunluluğu olmayan yeşil kategorideki ülkelere tatile gidebilecekler.

Başbakan Boris Johnson, önümüzdeki hafta zorunlu olmayan seyahate izin verilecek ülkelerin bir "yeşil listesini" resmen açıklayacak. Eurovizyon.co.uk'da yer alan habere göre, Downing Street'ten (Başbakanlık) bir kaynak, "Bu, normalliğe giden yolda küçük bir adımdır" dedi.

DAHA FAZLA ÜLKE YEŞİL LİSTEYE EKLENECEK

Bu kapsamda, Fransa, aşı yaptırmış İngilizlerin Haziran başından itibaren ülkeye seyahat edebileceğini duyururken, Yunanistan da yaz boyunca zorunlu olmayan bir seyahat umudunu açıkladı.

Tatil ve seyahate hazırlananlar için bir diğer iyi haber ise, zorunlu olacak koronavirüs testlerinin ücretinin ise 45 Sterline kadar düşürüleceği.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir