İGA İstanbul Havalimanı 'Karbon Salımı Sertifikası'nda seviye atladı

İGA İstanbul Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından verilen Havalimanı Karbon Akreditasyonu kapsamındaki ‘Karbon Salımı Sertifikasını Seviye 3’e yükselterek büyük bir başarıya imza attı.

03/06/2022 14:06
İGA İstanbul Havalimanı 'Karbon Salımı Sertifikası'nda seviye atladı

İGA İstanbul Havalimanı, çevre ve sürdürülebilirlik politikası çerçevesinde yürüttüğü karbon ayakizi yönetme ve azaltma çalışmaları neticesinde, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından verilen Havalimanı Karbon Akreditasyonu kapsamındaki Birinci Seviye Karbon Salımı Sertifikasını kısa bir süre içerisinde Seviye 3’e yükselterek uluslararası sertifikayı almaya hak kazandı.

Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından 2009 yılında başlatılan Havalimanı Karbon Akreditasyon Programı kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getiren İGA İstanbul Havalimanı, Seviye 3 ile birlikte karbon yönetim faaliyetlerine havalimanı ekosistemindeki paydaşlarına ait olan kapsam 3 emisyonlarını da dâhil etti.

İGA İstanbul Havalimanı İklim Değişikliği İle Mücadele Konusunda Etkisini Arttırıyor

Sürdürülebilirliğin, tüm faaliyetlerin merkezinde konumlandığı İGA İstanbul Havalimanı’nda, tasarımdan inşaata, inşaat döneminden operasyon sürecine kadar uzanan her aşamada çalışmalar sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda yürütülüyor. Sürdürülebilirlik faaliyetlerinin etkinliği ve değeri ise uluslararası kabul görmüş sürdürülebilirlik platformlarında yer alarak, tüm sektör ve kamuoyu ile paylaşılıyor.

Havalimanları için kurumsal olarak onaylanmış tek küresel karbon yönetim sertifikasyon programı olan ACI Karbon Akreditasyon Programı, karbon yönetimi konusunda önemli bir gösterge olarak öne çıkıyor. Günümüzde en önemli ESG risklerinden biri olan iklim değişikliği ile mücadele konusunda İGA İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen faaliyetlerin etkinliği, bu sertifikasyon süreci ile uluslararası seviyede ve üst düzeyde ifade ediliyor.

Bu doğrultuda, her yıl raporlanan kapsam 1 ve 2 emisyonları ile beraber paydaş yönetim faaliyetlerinin yer aldığı kapsam 3 emisyonlarını da ekleyen İGA İstanbul Havalimanı, ACA Level 3 sertifikasını almaya hak kazandı. Böylelikle İGA İstanbul Havalimanı’nda, yaşam döngüsü bakış açısı ile misafirlerinin havalimanına ulaşımından uçuş operasyonuna kadarki tüm faaliyetleri karbon ayakizi raporlamalarına dâhil edildi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.