Hükümet desteğini çekiyor... Rusya'da iç hat uçuşları %30 zamlanacak

Rusya Federasyonu’nda iç hat uçuşları biletlerinin yıl sonuna kadar yüzde 30 artacağı açıkladı.

18/11/2023 13:41
Hükümet desteğini çekiyor... Rusya'da iç hat uçuşları %30 zamlanacak

Haber portalı gazeta.ru'nun haberine göre, Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı ülke içindeki uçuşlar için yerli şirketlere sübvansiyon vermemeye devam etse bile, uçak biletlerinin maliyeti bu yılın sonuna kadar %30 artabilir.

Ülkeye uygulanan ambargo ve yaptırımlardan olumsuz manada en çok etkilenen sektörlerin başında havacılık sektörü geliyor. Bu bağlamda yıl içinde iç hat uçuşlarında uçak bileti fiyatları bahar aylarında neredeyse iki katına çıktmıştı.

İç hat uçuşu yapan firmalar, devlet desteği sayesinde ayakta kaldı

Uzmanlar, iç hat uçuşu yapan firmaların yurt içi ulaşıma yönelik devlet desteği sayesinde ayakta kaldığını belirtiyor. Öte yandan 2024’ün ilk çeyreğinde, başkanlık seçimleri yapılmadan uçak bileti fiyatlarındaki artışın 2023 enflasyon oranlarını yani yüzde 7,5'i aşması beklenmiyor

Uzmanlar Ruble'nin yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesinin, havacılık endüstrisi için ithal edilen ekipmanların fiyatlarını %15-20 oranında artıracağına dikkat çekiyor. Bu durumu tersine çevirmenin yet yolunun, sivil havacılığa yönelik bir ithal ikame programının en azından hedefli ancak etkili bir şekilde uygulanmasına geçilmediği sürece, sanayi sübvansiyonları ile çözülemeyeceğinin altını çiziyor.

Sübvansiyon uzatılmayacak

Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakan Yardımcısı Igor Chalik, Rusya Ulaştırma forumunun oturum aralarında TASS'a verdiği demeçte, ülke içinde gerçekleştirilen uçuşlar için Rus havayollarına verilen sübvansiyonun büyük olasılıkla 2024 yılına kadar uzatılmayacağını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Rus havayolları, yaptırımlar altındaki Rusya Federasyonu içindeki uçuşların işletme maliyetlerini karşılamak için 100 milyar ruble sübvansiyon aldı. Taşınan yolcu sayısına bağlı olarak sübvansiyonlar verilmektedir.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.