Her 10 kişiden biri, çevreci oteli tercih ediyor...

Philips Lighting Yeşil Bina Geliştirme Direktörü Dorien Van Der Weele, yeşil uygulamalar üzerine yapılan araştırma sonuçlarını açıklayarak, “Artık otelde kalan her 10 kişiden biri oteli çevreci bulmadığı takdirde o otelde bir daha kalmak istemiyor” dedi.

Turizm Aktüel 31/12/2019 23:40
Her 10 kişiden biri, çevreci oteli tercih ediyor...

ODAK Danışmanlık tarafından düzenlenen "1. Yeşil Tesisler Konferansı”nda konuşan Philips Lighting Yeşil Bina Geliştirme Direktörü Dorien Van Der Weele,”Yaşadığımız dünya hali hazırda 3 farklı krizden geçiyor. Hem ekonomik kriz, hem iklim krizi, hem de enerji krizi peş peşe bizi sürüklüyor” dedi. “İklim değişikliği hepimizi harekete geçmeye sürüklüyor” diyen Dorien Van Der Weeen tüketicilerin değişime çok önem verdiğini vurguladı.

 

Hem konfor, hem yeşil

 

2009’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarını açıklayan Ween, şunları dile getirdi: “Tüketicilerin en fazla önem verdiği konulardan biri çevre. Bu yıl yapılan bir çalışmaya göre otelde kalan her 10 kişiden biri oteli çevreci bulmadığı takdirde o otelde bir daha kalmak istemiyor. Harekete geçmek için çok sebebimiz var. Turizm ve otelcilik sektörü dönüm noktasına geldi. Yeşilci olmak turizm sektörü için kaçınılmaz. Seyahat eden turistler yurtdışına çıkınca konforlu yeşilci otellerde kalmak istiyorlar” dedi.

 

Yüzde 38’i binalarda

 

Dubai’deki bir otelin enerji sarfiyatının Avrupa’daki otellere göre 2 kat fazla olduğunun belirlendiğini vurgulayan Weele, “Dubai de bu işin farkına vardı ve yeşil projelere yöneldi” dedi. Dünya Sürdürülebilirlik Konseyi’nin Ekim 2009’da yaptığı çalışmanın sonuçlarına göre, dünyada kullanılan enerjinin yüzde 38’inin binalar tarafından sarfedildiğinin saptandığını söyleyen Dorien Van Der Weele, “Toplam sarfiyatın yüzde 25’ini kısmak mümkün. Elde edilebilecek tasarruf dünya çapında ulaştırma sektöründe kullanılan sarfiyata eşit” diye konuştu.

 

555 milyar ton karbondioksit

 

Dünyada tüketilen toplam elektriğin beşte birinin aydınlatma amacıyla kullanıldığını söyleyen Dorien Van Der Weele, “1 kilovatlık enerji yüzde 0.2’lik karbondioksite tekabül ediyor. Kullanım esnasında etkisinin yüzde 95’ini ortaya çıkarıyor. Yapılan araştırmalar yüzde 40’lık tasarrufa gidilebileceğini gösteriyor. Bu sayede her yıl enerji maliyetlerinde 106 milyar Euro’luk tasarruf edilebilir ve bu da her yıl 555 milyar tonluk karbondioksitin tasarrufu anlamına gelecektir” dedi.

 

Salınım yüzde 119 arttı karbona vergi gelsin

 

WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Türkiye Başkanı Akın Öngör de Yeşil Tesisler Konferansı’nda yaptığı konuşmada ekolojik ve ekonomik gelişmenin dengede gerçekleştirilmediğinde sürdürülebilir bir yaşamın sözkonusu olamayacağını vurguladı. İklim değişikliğinin Türkiye için çok önemli bir konu olduğuna dikkat çeken Öngör, “Bizim karbon salınımımız yüzde 119 artmış vaziyette. Bugün karbon salmak serbest. Karbonun fiyatlanması gerekiyor” dedi. Karbon fiyatlandırılmasına gidilmeden yol alınamayacağını anlatan Öngör, şöyle konuştu: “Vergi mi denir, ücret mi denir ne denirse densin yapılması gerekiyor. Özel sektörün bu kadar duyarsız kaldığı düşük karbon ekonomisine farkındalık yaratılmalı. Karbon fiyatlanınca özel sektör hemen kitabını kalemini eline alır. ”

 

Herkes başına buyruk hareket ediyor, Türkiye 500 Milyon Dolar'dan oluyor

 

UNDP Türkiye Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Programı Müdürü Dr. Katalin Zaim ise, “Yeni binalarda entegre mekanizmalar kullanılsa Türkiye yılda 500 milyon dolarlık tasarrufa gidebilir ama herkes başına buyruk hareket ediyor” dedi. Türkiye’de 2000 ve 2006 yılları arasında 550 bin yeni bina yapıldığına dikkat çeken Dr. Katalin Zaim, bu binaların hiçbirinin enerji yeterliliğine sahip olmadığını vurguladı. Dr. Zaim, “Kullanılan malzemeler güncel değil, ekipmanlar çok eski. Mimarlar ve mühendisler işbirliği yapmıyor. Tasarımlar yapılırken bio iklime bakılmıyor” diye konuştu. (Hürriyet)

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.