Hedef 20 Milyar Dolar... Sağlık turizmini uçuracak 5 öneri

Türkiye’nin sağlık turizminde 2022 yılında saç ekimi, estetik, diş ve genel sağlıkta gelirini 4 Milyar Dolar seviyesine çıkardığını ifade eden Türk Sağlık Turizmi Derneği (TÜSATDER) Başkanı Dr. Servet Terziler, sağlık turizminden elde edilen gelirin kısa süre içerisinde 20 Milyar Dolar seviyesine çıkabileceğini söyledi.

24/04/2023 14:26
Hedef 20 Milyar Dolar... Sağlık turizmini uçuracak 5 öneri

Türkiye turizmi 2022 yılını 46 Milyar Dolar seviyesini aşarak rekor bir gelirle kapattı. 2023 için turizm geliri hedefi ise 56 Milyar Dolar olarak belirlendi. Türkiye; deniz, kum, güneş turizmi dışında sağlıktan doğaya, spordan kültür turizmine kadar birçok alanda milyonlarca turist çekerken, son yıllarda en büyük ataklardan birini ise sağlık turizmi gerçekleştirdi.

Türkiye’nin sağlık turizminde 2022 yılında saç ekimi, estetik, diş ve genel sağlıkta gelirini 4 Milyar Dolar seviyesine çıkardığını ifade eden Türk Sağlık Turizmi Derneği (TÜSATDER) Başkanı Dr. Servet Terziler, sağlık turizminden elde edilen gelirin kısa süre içerisinde 20 Milyar Dolar seviyesine çıkabileceğine dikkat çekti.

"2022 yılını rekorla kapattık, 2023’e de hızlı bir giriş yaptık"

Türkiye’nin sağlık turizminde dünya çapında bilinirliğine sahip olduğunu dile getiren Terziler, Hürriyet'te yer alan haberde, “2019 sonunda sağlık turizminde 3 Milyar Dolarlık gelirle rekor kırmıştık. 2020’de pandemi sürecinde az da olsa bir düşüş yaşandı. 2021’i de yükselişle kapattık. 2022 yılını rekorla kapattık. 2023’e de hızlı bir giriş yaptık.

Ancak 6 Şubat’ta yaşanan ve milyonlarca kişinin etkilendiği deprem felaketi sonrasında 1 aylık bir duraklama sürecine girdik. Mart sonunda itibaren ise ivme yine yukarı yönlü oldu. 2023’ü de sağlık turizminde rekor bir seviyeyle kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

İŞTE ATILACAK ADIMLAR

Türk sağlık turizminin çok daha iyi noktalara ulaşabileceğini söyleyen Servet Terziler, atılacak 5 adımla, elde edilecek gelirin 20 milyar dolara çıkabileceğine dikkat çekti. Dr. Terziler atılması gereken adımları şu şekilde özetledi:

1- Denetimler artırılmalı, haksız rekabetin önüne geçilmeli.

2- Doktor olmayan kişilerin hastanelerde oda kiralayarak saç ekim yapması ivedilikle sonlandırılmalı.

3- Hizmet İhracatçıları Birliği’nin geliştirdiği, akredite kurumların listelendiği sistem desteklenmeli.

4- Saç ekimi alanında çalışabilecek hemşire ve anestezi teknisyenleri için müfredata saç ekimi dersi eklenmeli.

5- Turizm Geliştirme Ajansı’nın (TGA) sağlık turizmine daha fazla destek vermesi sağlanmalı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.