Kat hizmetleri kan ağlıyor: Mesleğimiz ehil olmayan ellerde... Değersizleştirildik

Otel Kat Hizmetleri Eğitim ve Dayanışma Derneği (HEDD) Başkanı Figen Terzi, 11-17 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan Uluslararası Housekeeping Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, oldukça sert ifadeler kullandı.

10/09/2023 00:53
Kat hizmetleri kan ağlıyor: Mesleğimiz ehil olmayan ellerde... Değersizleştirildik

"Housekeeping Haftası'nı kutlayacağımız bu günlerde mesleğimizin durumu hiç de iç açıcı değil" diyen Figen Terzi, şu ifadeleri kullandı: "Kat Hizmetleri Müdürleri kan ağlıyor. Maid yok, artık kat şefi de yok.

Maidler kat şefi olarak görüşmeye geliyorlar. Çünkü, mesleğimiz yönetici ve patronlar tarafından ehil olmayan ellere bırakıldı. Değersizleştirildik, ama sorunlar olunca da suçlu yine bizleriz."

Otel Kat Hizmetleri Eğitim ve Dayanışma Derneği (HEDD) Başkanı Figen Terzi'nin yaptığı açıklama şöyle:

"Misafir memnuniyetinin en önemli olduğu alanların başında gelen turizm sektöründe temizlik, hijyen ve düzenin sağlanmasında en önemli görevi kuşkusuz Housekeeping Departmanları gerçekleştiriyor. Tüm dünyada hizmet sektöründe sürdürülebilir kalitenin var olması için çalışan housekeepingler; her yıl eylül ayının ikinci haftasını 'Uluslararası Housekeeping Haftası' olarak kutluyor.

Housekeeping Haftası'nı kutlayacağımız bu günlerde mesleğimizin durumu hiç de iç açıcı değil. Özellikle 4 yıldız, butik oteller housekeeper müdürleri sıkıntılı bir durumdalar. Sektördeki büyük STK’lar, sürekli bakanlık ve birbirleriyle imzalar atıyorlar, projelerden bahsediyorlar, görüşmeler, organizasyonlar içindeler ama ne kadar sektördeki sorunların çözümüne yansıyor.

Kat Hizmetleri Müdürleri kan ağlıyor 

Kat Hizmetleri Müdürleri kan ağlıyor. Maid yok, artık kat şefi de yok. Maidler kat şefi olarak görüşmeye geliyorlar. Çünkü mesleğimiz yönetici ve patronlar tarafından ehil olmayan ellere bırakıldı. Değersizleştirildik ama sorunlar olunca da suçlu yine bizleriz, başarısız bizleriz maalesef. Sıkıntı çözülmezse, adres HK müdürleri gösteriliyor hemen. Teknik direktör değiştirir gibi, HK Müdürü değiştiriliyor. Elimizde sihirli değnek yok. Bir toplantımızda üyemiz şöyle söyledi: Patronu, derneğiniz neden personel bulmuyor? demiş.

Dernek olarak personel temini temel amaçlarımız içinde değil. Köklü çözümler üzerine çalışıyoruz. Köklü çözümler hedefimiz, yabancı işçiler getirip çözmek değil.

Soruyorum;

Patronlarımızın kaç tanesi, HEDD'in Bölgesel İstihdam Ofisleri ile işbirliği yaparak gerçekleştirdiği Kat Hizmetleri Personeli Yetiştirme  Projemizi destekledi ya da ilgilendi, merak edip sordu, sonucu ile ilgilendi acaba? Dernek, personel temini için kurulmadı ama yardımcı oluyoruz elbette aramızda. Turizm yayın organlarına gönderdiğim hiçbir bülten yayınlanmadı maalesef, yok sayılıyoruz evet.

Sektörün can damarı otellerin en önemli departmanını yönetiyoruz, unutulduk. Mesleğimiz personel bulma görevine indirgendi. İnsan Kaynakları Departmanı değiliz ama birincil görevimiz gibi beklentiler bu yönde.

Haftamız kutlu olsun."

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.