Havayollarından anında sonuçlanan Covid-19 testi

Avrupa'daki bazı havayollarının uçaklarda kapalı ortamda seyahat eden yolculara daha fazla uçuş güvenliği sağlamak amacıyla dakikalar içerisinde sonuç veren Covid-19 test cihazları için ilaç firmalarıyla görüştüğü kaydedildi.

23/09/2020 19:51
Havayollarından anında sonuçlanan Covid-19 testi

Firmaların bu yolla koronavirüs salgını döneminde kaybettiği müşterileri yeniden kazanmak ve yolcu uçaklarının sağlık açısından güvenilir olduğunu göstermeyi istedikleri belirtiliyor.

Euronews’in haberine göre, Almanya'nın önemli havayollarından Lufthansa'nın konu hakkında İsviçreli ilaç firması Roche ile görüştüğü, söz konusu hızlı Covid-19 test kitlerini de bir ay içerisinde hazır hale getirmeye çalıştığı ifade edildi.

Koronavirüs test kitlerinin tıpkı hamilelik sonucunu gösteren cihazlar gibi dakikalar içerisinde sonuç vereceği ve halimanlarındaki yolculara sağlık görevlileri tarafından uygulanacağı açıklandı. Lufthansa firmasının uygulama sebebiyle müşterilerden ekstra bir ücret almayacağı ve testlerin bilet fiyatlarına dahil olacağı belirtildi.

Salgın hastalıklarda sağlık görevlileri genellikle laboratuvarda işlem yapılan moleküler temelli testler uyguluyor. Hamilelik testleri gibi antijen testler ise makinelere ihtiyaç duymuyor ve 15 dakika gibi kısa bir sürede sonuç verebiliyor.

IATA: 7 dolarlık test kitleri yakında piyasaya çıkabilir

Merkezi Kanada'da bulunan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) salı günü yaptığı açıklamaya göre yolcuların havaalanlarında kendi kendilerine uygulayabilecekleri Covid-19 test kitlerinin önümüzdeki haftalarda piyasaya sürülmesinin beklendiği, kit fiyatının da ortalama 7 ABD Doları olacağı belirtilmişti.

IATA'nın verilerine göre 2020'deki uluslararası hava yolu taşımacılığı 2019'un aynı dönemine kıyasla yüzde 92 oranında düşüş gösterdi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir