Havada kriz... THY ile İGA karşı karşıya

Havacılık sektöründe, bugüne dek görülmemiş bir kapışma ve her geçen gün derinleşen bir kriz yaşanıyor. Taraflar, Türk Hava Yolları (THY) ve İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA…

22/08/2023 22:50
Havada kriz... THY ile İGA karşı karşıya

THY, diğer havayolu şirketleri gibi İstanbul merkezli uçuşlarında İstanbul Havalimanı’nı kullanıyor. İşletmeci İGA’dan, iniş-kalkış öncesinde ve sonrasında bazı havalimanı hizmetleri alıyor. THY, karşılığında da İGA’ya her bir hizmet için ücret ödüyor.

HalkTV'den Olcay Aydilek'in haberine göre İGA, bu yılın başında (köprü, konma-konaklama, aydınlatma, üst geçiş, itfaiye ve diğer) havalimanı hizmetlerine zam yaptı.

THY, artışa itiraz etti, ücretleri çok yüksek bulduğunu vurguladı; ödemeleriyle ilgili “şerh” koymaya başladı. THY’nin, bu konuyu yargıya taşındığı da ifade ediliyor. Bu durum, İGA’da büyük rahatsızlık yarattı ve bir süre sonra da ödeme krizine dönüştü.

İstanbul zirvesi

THY, İGA, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) üst yönetimi dün krizi konuşmak ve çözüm olanakları için İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıya, İGA’nın yüzde 45 ortağı Cengiz Holding’in patronu Mehmet Cengiz de katıldı.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, havalimanı ücretlerine itirazını bir kez daha kayda geçirdi. Ekşi’nin, THY’nin ortaklarının ya da paydaşlarının hakkını koruma sorumluluğunu öne çıkardığı vurgulandı. Mehmet Cengiz’in, THY’nin tutumunu eleştirdiği, bu yaklaşıma tepki gösterdiği kaydedildi.

İGA yöneticileri de THY’nin ücretlere ya da ödemelere “şerh” koymasının İGA’nın finansman sağladığı finansörlere ve bankalara karşı elini zayıflattığını söyledi. Bu toplantıdan istenen sonuç alınamadı.

Kalyoncu ile zirve

Havadaki krizin çözümü için yarın (çarşamba) yeni bir toplantı daha yapılacak. THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat ile İGA’nın büyük ortağı (yüzde 55) Kalyon Holding’in “patron”u Cemal Kalyoncu bir araya gelecek.

Bolat ve Kalyoncu, THY’nin tutumunu konuşacak. Krizin çözümüne yönelik adımları değerlendirecek. Bu toplantıdan da sonuç çıkmaması durumunda devreye Ankara’nın ve yüksek makamların girebileceği belirtiliyor. Yükseklerdeki kriz, yükseklerle çözülecek.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.