Hasankeyf Kırsal Turizm Çalıştayı yapıldı

"GAP Entegre Kırsal Kalkınma Programı Hasankeyf Kırsal Turizm Çalıştayı" Batman’ın kalitede öncü oteli Real Konak Hotel’de gerçekleştirildi.

31/12/2019 23:40
Hasankeyf Kırsal Turizm Çalıştayı yapıldı

Çalıştayda konuşan Vali Azmi Çelik, bölgenin turizm ve tarım alanında son derece önemli değerlere sahip olduğunu söyledi. Çelik, bölgeye son yıllarda uygulanan yeni teşvik sistemiyle sanayi anlamında çok önemli mesafelerin kat edildiğini ifade etti.

Çelik, Ilısu Barajı'nın yapımı dolayısıyla bir bölümü sular altında kalacak olan Hasankeyf için turizm alanında yeni alternatiflerin üretilmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu.

"Hasankeyf'in turizme ilave olarak tarımsal alanda da yeni alternatif sayılabilecek ürünlerle birlikte kendisini ön plana çıkarabilmesi bizim için çok önemlidir. GAP idaremizin ilçemiz için ayırmış olduğu bütçe çerçevesinde ilerleyen yıllarda çok önemli projeler hayata geçirilecektir. Hasankeyf mevcut devam eden yatırımlara ilave olarak yeni tesisler ve yeni geçim kaynakları bulma imkanına sahip olacak."

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Dr. Tabip Gülbay, DİKA olarak yaklaşık 2 milyon lira kaynağı Hasankeyf Üçyol köyünde yapılacak olan "Ekolojik Köy Projesine" aktarmayı düşündüklerini ifade etti.

DİKA Genel Sekreteri Tabip Gülbay, “DİKA olarak yaklaşık 2 milyon lira kaynağı biz mağara otel dediğimiz gümülü projeye aktarmayı düşünüyoruz. Bu anlamda bölgemizin Kapadokya bölgesinden sonra siyasi havada bu projemize olumlu bir katkı sağlar ise biz kırsal kalkınma noktasında bu projemizle birlikte yapacağımız bu Çalıştay ile bu bölgeye ses getirecek bir faaliyete imza atmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Çalıştay’ı yapmalarındaki amaca değinen Hasankeyf Kaymakamı Temel Ayca ise, şunları kaydetti: “Bu Çalıştay’ı yapmamızdaki amacımız, aslında sadece kalkınma planı oluşturmak değil. Daha sonraki yıllarda yapacağımız turizm ile alakalı projelerle bugün bu programa katılan katılımcılarla tanışma fırsatı bulmak, onların fikirlerini almak ve daha sonraki yıllarda uygulama aşamasında onlarla yapacağımız işbirliğinin bugünden temellerini atmaktır.”

Kaymakam Ayca, yaptığı konuşmanın ardından sunum eşliğinde Hasankeyf’in tanıtımı, Ilısu Barajı, taşınacak tarihi eserler ve ekolojik Üçyol köyü hakkında bilgiler aktardı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.