Haftada Bin 200 uçuşla 6 milyon turist gelecek

Rusya ile Türkiye arasında yaz sezonunda yapılacak haftalık sefer sayısının yüzde 50 artırılarak bin 200’e çıkarıldığı belirlenirken, Rusya’dan Türkiye’ye 6 milyon turistin gelmesi hedefleniyor.  

30/03/2023 12:57
Haftada Bin 200 uçuşla 6 milyon turist gelecek

Rusya ile Türkiye bu yaz iki ülke arasındaki sefer sayısının yüzde 50 arttırılması konusunda anlaşmaya vardı. TürkRus’un aktardığına göre İzvestiya gazetesi, haziran-ağustos döneminde haftada 1200 sefer düzenleneceğini yazıyor.

Geçtiğimiz yaz iki ülke arasında sefer sayısı haftada toplam 750-850 aralığına kadar çıkmıştı. Bu yaz ise Rus havayolu şirketlerinin 750, Türk şirketlerinin ise 400 sefer düzenleyeceği bildirildi.

Aeroflot'un direkt uçuş gerçekleştireceği şehirler İstanbul, Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir şeklinde sıralanıyor. Şirket 27 Mayıstan itibaren ilk kez İzmir'e de uçacak.

"6 milyon Rus turist ağırlamaya hazırlanıyoruz"

Aeroflot'un yanı sıra Rossiya, Pobeda, S7, Utair, Azimut ve Red Wings şirketlerinin de farklı şehirlerden Türkiye'deki tatil beldelerine seferler düzenleyeceği öğrenildi. İzvestiya'ya konuşan Türkiye'nin Moskova Turizm Ateşesi İlker Özkan bu yıl 6 milyon Rus turist ağırlamaya hazırlandıklarını söyledi.

Sektörel uzmanlar sefer sayısındaki artışla birlikte uçak bileti fiyatlarının inişe geçeceği fikrinde. OneTwoTrip'in açıkladığı verilere göre ilkbahar ve yaz mevsimlerinde Rusya-Türkiye gidiş-dönüş uçak bileti fiyatı geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 47,4 daha düşük olacak. Rusya-Türkiye hattında ortalama bilet fiyatı ise 21 Bin Ruble (272 Dolar).

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.