Gürcistan, Türk otellerine rakip oluyor

Rus turizm haber portalı Tourprom, Gürcistan’daki otellerin Türkiye’ye Rus turist akışının bir kısmını ülkeye çekmek istediğini yazdı.  

02/04/2023 22:40
Gürcistan, Türk otellerine rakip oluyor

Gürcü otellerininin Türkiye’ye gitmeyi planlayan Rus turistlerin tercihini Gürcistan’dan yana kullanması için her şey dahil konaklama hizmetini geliştirerek ülkenin Karadeniz kıyısında dinlenmelerini sağlamayı amaçladığını yazan haber portalı, kaynaklara dayandırdığı yazısında, Gürcü iş dünyasının bu adımla sadece Rusya Federasyonu’ndan değil, İsrail, Avrupa ve Basra Körfezi’nden de turist çekmek istediğinin altını çizdi.

Batum şehrinin Türk turizm sektörüyle başarılı bir şekilde rekabet edebilmek için şimdiden geniş bir hizmet yelpazesine sahip 1055 odalı dört otel açmaya hazırlandığı vurgulanırken, Acara Özerk Cumhuriyeti’nde  “her şey dahil” konseptindeki 4 otelin aynı anda hizmete açılacağı, her birinin 1055 odaya sahip olacağı ifade edildi.

Her şey dahil hizmet verecekler

Türk otellerine rakip olarak faaliyete geçecek otellerde Rus turistler için herşey dahil avantajı ve yüksek düzeyde hizmet sunulacağı belirtildi.

Tourprom, Gürcü yetkililerin, açılacak yeni otellerle birlikte Gürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki turizmin gelişmesini beklediğine değinirken, otellerin Türkiye’deki benzer tesislerle başarılı bir şekilde rekabet etmesini amaçladığını, öncelikle Rusya, İsrail, Avrupa ve Basra Körfezi ülkelerinden daha fazla turist çekilmesinin planlandığını aktardı.

Rusya’da, Türkiye’deki yaz tatili paketlerinin yüzde 30-40’ı satıldı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), yakın zamanda yaptığı açıklamasında, Rus tur operatörlerinin, erken rezervasyon kampanyası çerçevesinde Türkiye’deki yaz tatili paketlerinin yüzde 30-40’ını sattığını bildirmişti. Birlikten yapılan açıklamada, kış mevsiminde Türkiye’deki bazı otellerde konaklama indirimlerinin yüzde 55-70’e ulaştığı hatırlatıldı.

Türk otellerinde erken rezervasyon kampanyası sırasında tur operatörlerinin sadece indirim değil, ayrıcalıklı ödeme koşulları da sağladığı aktarılan açıklamada, “Erken rezervasyon kampanyasının sonuçlarına göre, tur operatörleri Türkiye’deki yaz paketlerinin yüzde 30-40’ını satmayı başardı.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'ye Batı ülkelerinden rezervasyon patlaması 

Açıklamada, kalan bölümün ise sezonda satılmasının beklendiği kaydedilerek, tur operatörlerinin ve en büyük acentelerin satışlarında Türkiye’nin pazardaki payının yüzde 50-55 olduğu anımsatıldı.

Yaz sezonunda Türkiye’deki tur fiyatlarının mevcut seviyeye göre yüzde 20-25’e kadar yükselebileceğine işaret edilen açıklamada, Türk otellerinde Batı pazarlarından gelen rezervasyonlarda patlama yaşandığı aktarıldı. Açıklamada, Rus turistlerin azalması halinde bile yerini alacak alternatiflerin olduğu belirtildi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.