Turizmci fiyat artışını sınırlı tuttu... Gider artışının ancak yarısı ücretlere yansıdı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, bu yıl ciddi bir maliyet enflasyonu yaşadıklarını, giderlerindeki artışların ancak yarısını fiyatlara yansıtabildiklerini söyledi.

16/04/2022 15:49
Turizmci fiyat artışını sınırlı tuttu... Gider artışının ancak yarısı ücretlere yansıdı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, bu yıl ciddi bir maliyet enflasyonu yaşadıklarını, giderlerindeki artışların ancak yarısını fiyatlara yansıtabildiklerini, buna rağmen talepte istenilen canlılığın oluşmadığını anlattı.

Bülbüloğlu, Sözcü'de yer alan haberde, “Ağırlıklı olarak enerji ve personel giderlerinde ciddi bir enflasyon yaşadık. İç pazar canlı kalsın, yaşasın diye giderlerdeki artışı fiyatlara olabildiğince yansıtmamaya çalışıyoruz” dedi.

Rusya’dan gelecek turist sayısı 2,5-3 milyon olur

Etstur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek ise, geçen yıl en çok ziyaretçi gönderen ülkenin 4.6 milyon turist ile Rusya olduğunu anımsatarak, bu yıl Rusya’dan gelecek turist sayısının 2,5-3 milyon ile sınırlı kalacağını belirtti.

“Son bir ayda otellerin iç pazara döndüğünü gözlemliyoruz. Hedeflerimizi buna göre yaptık” diyen Özbek, “Rusya-Ukrayna savaşı başlayana kadar turizmde pandemi öncesi dönem olan 2019 rakamlarını tuttururuz diye düşünüyorduk. Şimdi görüyoruz ki bu, iç pazara sunulan avantajlı fiyatlarla da doğru orantılı olacak. Sezon uzun, doluluklar oluşacaktır. Talebin oluşacağını öngörüyoruz. Türkiye’nin çok alternatif pazarı var. İngiltere şu an ciddi talep kaydediyor” diye konuştu.

İç pazarda şu an en çok talep alan yerler Bodrum, Kuşadası ve Didim 

İç pazarda ise şu an en çok talep alan yerlerin Bodrum, Kuşadası ve Didim olduğu bilgisini veren Özbek, “Şu an talebin yüzde 60’ı Ege’ye. Antalya geriden geliyor ama her sene yüzde 50 Ege-yüzde 50 Antalya şeklinde tamamlarız sezonu. Dolayısıyla ilerleyen süreçte Antalya da toparlayacaktır” dedi.

Mayıs ayının sonlarına kadar erken rezervasyonların devam edeceğini kaydeden Özbek, şöyle devam etti:

“İnsanlar ciddi avantajlı fiyatlar bulabilirler. Gecelik 300 Lira'ya da konaklama imkânı var, 10 Bin Lira'ya da. Herkes kendi kesesine göre bir tatil bulabilir. Yalnızca dikkat edilmesi gereken bir şey var: İnternette online kanallar var ve otel adına satış yapılıyor. Otel adına satış yaptıklarını söylüyorlar. Mağduriyet yaşanmaması için satış kanallarından emin olunmalı. Daha sonra otele gidiliyor ancak otelin bundan haberi olmuyor.”

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.