Gaziantep 10 bin sağlık turistine talip

Son 10 yılda 15 bin sağlık turisti ağırlayan Gaziantep, Avrupa ve Ortadoğu’nun bu alanda merkezi olmak için altyapısını ve kadrosunu güçlendirdi. Kentin hedefi, yılda 10 bin sağlık turistini tedavi etmek.

18/03/2022 20:09
Gaziantep 10 bin sağlık turistine talip

Son 10 yılda 15 bin sağlık turisti ağırlayan Gaziantep, Avrupa ve Ortadoğu’nun bu alanda merkezi olmak için altyapısını ve kadrosunu güçlendirdi. Kamu ve özel sektörün sağlık yatırımlarının hızla arttığı kentte, sağlık turizmi yetki belgesi alan kuruluş sayısı 20’ye çıktı. Kentin hedefi, yılda 10 bin sağlık turistini tedavi etmek.

Üretim ve ihracatta Ortadoğu’nun üssü olan Gaziantep, sağlık turizminde de aynı hedeflerle ilerliyor. Son yıllarda ciddi sağlık yatırımlarının yapıldığı kente, kamu ve özel sektör eliyle 65 yeni sağlık tesisi kazandırıldı. Son 10 yılda Irak, İran, Lübnan, Ürdün, Almanya, İngiltere, Suudi Arabistan, Suriye ve Azerbaycan’dan 15 bin hastanın tedavi edildiği kentte, sağlık turizminde yaşanan eksikler de kamu ve özel sektörün ortak çalışmasıyla giderilmeye başlandı. Tüm bu hazırlıklardan sonra Gaziantep’in hedefi, her yıl 10 bin sağlık turistini tedavi etmek.

20 kuruluş sağlık turizmi yetki belgesi aldı

Kentin sağlık turizmi potansiyelini, altyapısını ve kalitesini artırmanın yanında pastadan aldığı payı da artırmak amacıyla 2019 yılında kurulan Gaziantep Uluslararası Sağlık Turizmi Derneği’nin (GUSAT) Başkanı Yusuf Ziya Yıldırım, Dünya'da yer alan haberde, kentte 2022 yılı Mart itibariyle 3’ü aracı kuruluş, 17’si hastane olmak üzere 20 kuruluşun sağlık turizmi yetki belgesi sahibi olduğunu söyledi.

Belge almak isteyen kuruluş sayısının her geçen gün arttığını belirten Yıldırım, bu yıl fizibilite ve teknik destek konularında projeler hayata geçireceklerini kaydetti. Hedef pazarlar olarak Ortadoğu ve Avrupa olarak belirlediklerini anlatan Yıldırım, “Bu ülkelere ziyaretlerinde bulunup burada potansiyel gördüğümüz kurum ve kuruluşları ilimize davet edeceğiz. İlimizin sağlık altyapısı ve potansiyelini tanıtacağız” dedi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.