Garsonlar farklı sektörlere yöneldi... Restoran sahipleri 3000 Euro'ya çalıştıracak işçi bulamıyor

Fransa’da yaz mevsimi hızla yaklaşırken restoran ve otel sektöründeki işgücü sıkıntısı büyüyor. Otelcilik Endüstrisi ve Meslekleri Birliğine (UMİH) göre halen 360 bin açık pozisyon var.

20/04/2022 15:13
Garsonlar farklı sektörlere yöneldi... Restoran sahipleri 3000 Euro'ya çalıştıracak işçi bulamıyor

Fransa’da otel ve restoran sektöründe bu yaz doldurulamayan açık iş sayısı 360 bine ulaştı. Bazı işletme sahipleri faaliyetlerini azaltmayı hatta işletmelerini kapatmayı planlıyor.

UMİH’in başkan yardımcısı Jean Terlon’a verdiği röportajda, “Bu bir maaş sorunu değil, Bugün bir çalışan sadece maaş değil, aynı zamanda sosyal bir iklim de arıyor.  Ancak pandemi dönemi, personele yaşam seçimleri hakkında yeni bir fikir verdi.

Garsonlar farklı sektörlere yöneldi

Restoran ve otel çalışanları yedi ay evde kaldılar, maaş aldılar, hayatlarını sürdüler, çocuklarını, eşlerini, arkadaşlarını yeterince görmediklerini anladılar. Onun için bu işi tutkuyla yapmayan işçileri 'İşlerinin heyecan verici' olduğuna ikna etmek gerekiyor" dedi.

Artı33'te yer alan habere göre Terlon, restoran ve otel çalışanları için asgari ücretin üzerine çıktıklarını ve yeni başlayanlara 2000 Euro’dan fazla aşçılar için 3000 Euro’dan fazla maaş verdiklerini belirtti.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.