FTI'ın 2 şirketi daha iflas başvurusunda bulundu

Almanya'nın ikinci büyük tur operatörü FTI Group'un 2 şirketi daha iflas başvurusunda bulundu.

25/06/2024 12:27
FTI'ın 2 şirketi daha iflas başvurusunda bulundu

Ana şirket FTI Touristik GmbH'nin iflas başvurusu, FTI GROUP içinde müteakip iflaslara yol açtı: tamamına sahip olunan iki iştirak Meeting Point Hotelmanagement Holding GmbH ve Meeting Point International GmbH, münih Yerel Mahkemesi'ne iflas başvurusunda bulundu.

Yapılan açıklamaya göre,  İflas mahkemesi başvuruları kabul etti ve 24 Haziran 2024 Pazartesi günü her iki şirket için de geçici iflas davası açılmasına karar verdi. Müller-Heydenreich Bierbach & Kollegen (Münih) hukuk bürosundan yeniden yapılandırma uzmanı ve avukat Oliver Schartl, her iki şirket için de geçici iflas yöneticisi olarak atandı.

7.000 çalışanı olan 50 oteli kapsıyor

Merkezi Münih'te bulunan ve beş çalışanı bulunan Meeting Point Hotelmanagement Holding GmbH, FTI GROUP'un tüm otel faaliyetlerini yürüten holding şirketi. Portföy, Labranda Hotels & Resorts, Design Plus Hotels, Kairaba Hotels & Resorts, Lemon & Soul Hotels ve MP Hotels olmak üzere beş markadan oluştuğu belirtilerek, bu portföyüm sekiz ülkede yaklaşık 7.000 çalışanı olan 50 oteli kapsadığı ifade edildi.

Hotelmanagement Holding'in iflasının otellerin devam eden işleri üzerinde doğrudan bir etkisinin bulunmadığının altı çizilen açıklamada, şöyle denildi:

''İtalya, Hırvatistan, Fas, Mısır, Kanarya Adaları, Malta ve Türkiye'deki münferit otel şirketleri pozitif bir işletme nakit akışına sahiptir, bu da şu anda tüm çalışanlarıyla herhangi bir kısıtlama olmaksızın devam eden ticari faaliyetlerini sürdürebilecekleri ve misafirlerinin önümüzdeki yaz ayları için konaklamalarının garanti altında olduğu anlamına gelmekte.  Bunun istisnası, halihazırda iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalan Yunanistan'daki otel şirketidir. Ancak diğer yedi ülkedeki otel şirketlerinin borçları yüksektir ve bilançolarının pasif tarafını yeniden yapılandırmaları gerekmektedir.

Geçici iflas yöneticisi: İstihdamı korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız

Geçici iflas yöneticisi Oliver Schartl, otel şirketlerinin uzun vadeli geleceğini güvence altına almak amacıyla her bir ülkedeki tüm yerel yöneticilerle yakın temas halinde. Schartl, hızlı bir şekilde tamamlanması gereken yapılandırılmış bir satış sürecini başlatmış durumda.'' Schartl, "Otel şirketlerinin mevcut değerlerini güvence altına almak ve mümkün olduğunca çok sayıda yerel istihdamı korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.

İflas eden ve üç çalışanı bulunan Meeting Point International GmbH, hedef ülkelerde profesyonel seyahat endüstrisi için geziler ve transferler gibi yerel turizm hizmetleri sunan hedef yönetim şirketleri (DMC'ler) için bir ara holding şirketidir. Şirketin dünya çapında 17 ülkede yaklaşık 49 acentesi bulunmaktadır.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.