Fransız ve Belçikalı tur operatörleri Niğde'yi tanıtacak

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) desteklediği tanıtım projesi kapsamında Niğde’ye 18 Ekim-21 Ekim tarihleri arasında 25 Fransız ve Belçikalı Tur operatörü temsilcisinin geleceği bildirildi.

12/10/2023 12:36
Fransız ve Belçikalı tur operatörleri Niğde'yi tanıtacak

Kentin turizm değerlerinin yabancı ülkelerde de tanıtımını sağlamak amacıyla bu projeyi gerçekleştiren Niğde merkezli turizm firması Samistal Travel’in sahibi Cevdet Eroğlu, TGA’nın desteklediği tanıtım projesi kapsamında Niğde’ye 18 Ekim-21 Ekim tarihleri arasında 25 Fransız ve Belçikalı Tur operatörünü getireceklerini söyledi. Eroğlu, ‘’Gerçekleştireceğimiz organizasyon kapsamında ülkemizi ve Niğde’mizi en iyi şekilde tanıtacağız ve yapacağımız bu tanıtım ülkemiz imajına doğrudan katkı sağlayıp aynı zamanda ilimiz turizminin bilinirliğinin artırılması noktasında bir avantaj teşkil edecektir’’ dedi.

Firma olarak Fransa, Belçika, İsviçre, Kanada’dan turist grupları getirdiklerini ve 2011 yılında “ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLÜBELİR TURZM SERTİFİKASI” alan tek firma olduklarını belirten Eroğlu, bu projeyi düzenlemelerindeki amacın Niğde’nin turizm değerlerini yabancı tur operatörlerine tanıtıp yöreye daha fazla turist çekmek olduğunu söyledi.

2022 yılında TGA’nın destekleriyle Safranbolu ve Kapadokya’ya 20’ye yakın Fransız tur operatörü getirdiklerini anımsatan Eroğlu, şunları kaydetti:

Ülke tanıtımıyla ilgili yaptığımız her bir proje TGA tarafından değerli bulunmuş ve bu yılda tanıtım anlamında gelenek devam etmiştir. 15 Ekim 2023 yılında dünya destinasyonlarına turist götüren ve alanında çok önemli bir pozisyonda bulunan 25 Fransız tur operatörüne yönelik Niğde-Aladağlar trekking parkurlarının tanıtımı yapıyoruz. Bu gelen tur operatörleri alanında güçlü ve Türkiye’yi satabilecek potansiyele sahip firmalardır.

Bu tur operatörlerinin geleceği tarihleri çok iyi ayarlamak gerekiyor. Ekim ayında gelen bu tur operatörleri broşür çalışmalarını yaparak rahatlıkla 2024 turizm sezonunda yeni bir destinasyon olan Niğde-Aladağlar destinasyonunu kataloglarına koyacaklarıdır.

Artık gelişen dünyada turizmin önemi gün geçtikçe daha da iyi anlaşılmaktadır ve bacasız sanayi diye tabir ettiğimiz bu sektörün ülkemiz cari açığına direkt olarak katkı sunduğunun farkına varılması gerekir.

Gerek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep TAYYİP ERDOĞAN’nın gerekse Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri ERSOY’unTürkiye Yüzyılı hedeflerinden bahsederken 2028 yılında “90 Milyon turist 100 Milyar döviz” sloganı ülkemizin rekabetçi gücünü ortaya koymuştur. 

Pandemi sonrası dünyada değişen fiyat değişkenliği maalesef ülke olarak bizleride etkilemiştir. Geldiğimiz noktada tatilin lüks sayıldığı ve insanların alım gücünü etkileyen bu durum karşısında ülkemizin rekabet ettiği ülke sayısı çoğalmıştır. Artık insanların tatil alışkanlıklarını değiştiği ve doğaya endeksli bir turizm modeli üzerine yoğunlaştık. Devletimizin biz özel sektöre vermiş olduğu destek sayesinde tanıtım anlamında üzerimize düşenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Unutmayalım ki: Açacağınız yeni bir destinasyona turistin gelmesi için öncelikle o turistlere bu ürünleri satan operatörleri getirip sahada yapacağınız etkin tanıtım ve pazarlamadan geçer.

Trekking turlarına getireceğimiz her bir yabancı turist adına devletimizin çevre dostu kurumlarıyla istişare edip gelen kişiler adına bir ağaç dikerek, küresel ısınmanın yaratacağı tahribatı da düşünerek bu tür etkinliklere doğrudan katkı sunacaktır.

Doğa sever yabancı turistler kalite olarak kitle turizm yapan turistlere kıyasla daha çok döviz bırakmakta olup yerel ekonomiye direk olarak katkı sunmaktadır (Yerel rehberlere destek, köy halkının yöresel ürünlerinden satın almak vb daha sayamayacağımız birçok kalemde destek teşkil etmektedir. Alternatif turlar (trekkingvs.) parkurlarda gençlerin büyük şehirlere göçünün engellenmesi ve Alan Kılavuzluğunun, Türkiye’deki dağlarımızda uygulanıp yaratacağı sinerji sonucu istihdama katkı sunması kaçınılmazdır.’’


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.