Forbes: Maçakızı Oteli bir çöl vahası gibi hissettiriyor

Forbes dergisi, Bodrum'daki ünlülerin oteli Maçakızı'na yer verdi. Dergideki yazıda Kate Moss, Naomi Campbell'in de geldiği oteli ünlülerin tercih etme nedeni "Maçakızı bir çöl vahası gibi hissettiriyor" sözleriyle ifade edildi.

27/08/2023 22:06
Forbes: Maçakızı Oteli bir çöl vahası gibi hissettiriyor

Ünlü iş dünyası dergisi Forbes'te Rebecca Ann Hughes imzalı yazıda Muğla'nın tatil cenneti Bodrum'daki Maçakızı Otel'in hem tarihi, hem de ünlüler tarafından da tercih edilme nedenleri anlatıldı.

Yazıda, "Dalgalı, duygusal ezan sesi körfezin karşısındaki bir camiden yükselirken, pırıl pırıl Ege Denizi'nin kıyısındaki minderli şezlonglarda yüzen ipek plaj kıyafetleri salonundaki konuklar, buzlu su ve detoks sularını yudumluyorlar. Burası, Kate Moss ve Naomi Campbell gibilerini bir zamanlar abartısız Türk Rivierası'na çeken efsanevi Maçakızı Oteli. Şimdi, glitterati Bodrum Yarımadası'ndaki çeşitli lüks otellere akın ediyor, ancak Maçakızı sessizce gösteriyi çalmaya devam ediyor" ifadelerine yer verildi.

Maçakızı'nın ilk olarak 70'li yılların oralarında Ayla Emiroğlu tarafından Bodrum merkezde küçük bir pansiyon olarak açıldığı belirtilen yazıda, "O zamanlar, şimdi yat dolu bir yat limanına ve butik sıralı sokaklara sahip olan kasaba, sadece bir yoldu. Ama İstanbul'dan gelen elit kesim zaten burada tatil yapıyordu" denildi.

Yazının devamı da şöyle:

"Atlantic Records'un kurucu ortağı Ahmet Ertegün'ün Bodrum'da bir evi vardı ve Emiroğlu ile arkadaş olarak Mick Jagger ve Aretha Franklin gibi karakterleri bohem sahil kenarındaki B&B'ye getirdi. Emiroğlu'nun oğlu Sahir Erozan'a ait olan mevcut Maçakızı yapısı, yarımadanın karşı kıyı şeridinde yer almaktadır. Tarihi 2000 yılına dayanan otel, orijinal otelin rahat ve havadar havasını yansıtmaktadır. Genel müdür Andrew Jacobs'un temin ettiği gibi, kıyı boyunca varlığını dev ışıklı tabelalar ve çok katlı binalarla duyuran diğer lüks işletmelerin gösterişli gösterişliliği - ya da evcil hayvan menüleri gibi hileler - hiçbiri yok. Gurme restoran, klasik Türk lezzetlerini güncelleyen ve yeniden işleyen bir akşam yemeği menüsü sunmaktadır.

"MAÇAKIZI BİR ÇÖL VAHASI GİBİ HİSSETTİRİYOR"

Peki neden zengin ve ünlüler hala oteli tercih ediyor? Maçakızı bir çöl vahası gibi hissettiriyor. Ortodoks olmayan düzen, çiçeklerle dolu yemyeşil yapraklı yollardan oluşan bir labirent... Mor begonvil patlamaları, çalılıklara sıkışmış beyaz badanalı villalardaki odaların girişlerini gizliyor. Birçoğu çiçeklerle dolu dallar arasında parıldayan Ege'nin büyüleyici manzaralarına sahip terasları, yemyeşil bir çevre tarafından gölgelenmektedir. Gizlilik ve münhasırlık yayar.

"ÇİÇEK OTELİMDEKİ ANA DEKORASYON"

Kahvaltı alanında, çatıdaki cam panellerden ışık akıyor, cilasız ahşap masaları ve toprak tonlarındaki Aztek desenli kilimleri kaplıyor. Tüm mobilyalar mat ve kasıtlı olarak biraz yıpranmış bırakılmış, stil sahibi Erozan ısrar ediyor.

Bol yeşillik de tasarımının bir parçası. "Çiçekler otelimdeki ana dekorasyon" diyor, "süsleme yoluyla başka bir şey olmadığını fark edeceksiniz." Bu şaheseri ise bir usta bahçıvan ve yaklaşık 15 asistan yönetiyor.

Yeşillikler arasında gizli köşelerde, parlak çinili çeşmelerin yanında bol miktarda oturma yeri var. Bazı bölgelerde, ağaçların arasında meraklı çağdaş heykellere rastladığınız eksantrik bir sanatçının bahçesi gibi hissediyorsunuz.

"ANNESİNİN İMZASINI TAŞIYAN ÖĞLE YEMEĞİ BÜFESİNE DEVAM ETTİ"

Şef Aret Sahakyan, sakin çevrenin ötesinde, Emiroğlu'nun mutfak ününün canlı tutulmasını sağlıyor. Erozan, annesinin imzasını taşıyan öğle yemeği büfesine devam etti ve burada geniş pişmiş toprak sırlı kaselerde parlak salatalar uzun bir ahşap masaya serildi. Kalın bir domates sosunda yumuşak kavrulmuş patlıcan, yerel yeşilliklerle kremalı yoğurt ve nane yaprakları ile tazelenmiş marine edilmiş pancar var.

Gurme restoranda klasik Türk lezzetlerini, malzemelerini ve yemeklerini güncelleyen ve yeniden işleyen bir akşam yemeği menüsü servis edilmektedir. Yeni başlayanlar arasında humus, domates ve beyaz peynirli ızgara ahtapot ve avokado ve aioli salata sosu ile mavi yengeç bulunur.

VIP MÜŞTERİ GELMESİNİN BİR NEDENİ DE EROZAN

Annesi gibi Erozan'ın kendisi de VIP'lerin uğramasının sebeplerinden biri. Washington'da yaşarken, siyasi ağırlıkları ve birkaç başkanı olan çevrelerde hareket etti. "Şimdi Bodrum'da ABD'de gördüğümden daha fazlasını görüyorum" diyor. Şort ve tişört, mavi lensli güneş gözlüğü takmış tesisin etrafında dolaşıyor, misafirlerinin ve çiçek cennetinin tadını çıkarıyor.

Daha da yüksek bir gizlilik seviyesi arayan (ve bunu yapacak parası olan) konuklar, sadece hızlı bir sürat teknesi yolculuğu uzaklıktaki Villa Maçakızı'nın kiralanmasına başlayabilirler. Yarısı ağaçlar ve çiçek açan begonviller tarafından gizlenmiş olan Paradise Bay adlı beyaz badanalı konak, yaklaşık yarım milyon dolar karşılığında on oda, çiçeklerle kaplı birden fazla teras, 15 personelli üç mutfak, bir spa ve bir yüzme havuzu olmak üzere tamamen kiralanabilir.

Genel menajer Jacobs, tüm bunların Maçakızı'nı özel bir kulüp gibi hissettirdiğini ve bu da kalabalığın körfezin etrafındaki büyük zincirlerden uzaklaştığını açıklıyor. Burada kalanlar efsanevi tarihinin ve prestijli müşterilerinin bir parçası olurlar.

Alacakaranlık yumuşak bir şekilde çökerken, konuklar akşam yemeği öncesi kokteyller, ahşap zemin kaplamasının altında su turları ve güneşin sıcak şeftali ışığında körfez boyunca beyaz evlerin dağılmasını sağlamak için bara sürüklenirler. Erozan kalabalığa karışıyor, yanaklarını öpüyor ve purosunu sallayarak otelin renkli tarihinden anekdotlar anlatıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.