Firuz Bağlıkaya: Yeni sezonun gidişatı martta belli olur

Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Maliyetler; asgari ücretten tutun da gıda fiyatlarındaki artışa kadar her şey otel fiyatlarını etkiliyor. 2024’le ilgili falcılık yapma niyetinde değilim ama bu işin gidişi Mart’tan sonra belli olur” dedi.

08/12/2023 12:40
Firuz Bağlıkaya: Yeni sezonun gidişatı martta belli olur

VOA Türkçe’ye 2023 turizm sezonunu değerlendiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Temmuz-Ağustos’a kadar bir durgunluk vardı ama ondan sonra fiyat düzenlemeleriyle tekrar rekabet edebileceğimiz fiyat seviyesine geldik. Temmuz-Ağustos’ta sektör fiyat avantajını koruyamadı, sonuçlarına da katlandı, düşük doluluklar oldu.

Ondan sonra o fiyat avantajını yine eski seviyelerine, olması gereken seviyeye getirdi. Bu ülkenin sonuç itibariyle diğer ülkeler arasında bir satılabilir fiyatı var. Eylül, Ekim, Kasım ayları gerçekten beklentilerin üstünde geçti. Toplam seneye baktığımızda beklentilerimizin üzerinde bir sezon geçirmiş olduk” dedi.

Sezonun gidişatı martta belli olur

Bağlıkaya, “Dolar kuru bastırıldığı müddetçe içerideki maliyetlerin Türk Lirası cinsinden artışından dolayı fiyatlarda da Dolar olarak artış yaşanıyor. İşin aslı, bu durum şu anda hala aynı şekilde devam ediyor.

2024’te nasıl bir ekonomik durum gerçekleşecek, kur nerelere gidecek, yerel seçimlerden sonra ne olacak? Maliyetler; asgari ücretten tutun da gıda fiyatlarındaki artışa kadar her şey otel fiyatlarını etkiliyor. 2024’le ilgili falcılık yapma niyetinde değilim ama bu işin gidişi Mart’tan sonra belli olur” diye konuştu.

Erken rezervasyon çağrısı

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, tatil yapmak isteyen vatandaşların fiyat artışlarından etkilenmemek için erken rezervasyon yaptırmaları çağrısında bulundu. Bağlıkaya, “Türkiye’de vatandaşlar çok ciddi şekilde seyahat ediyor. İç turizm de artarak devam edecek.

Ama bizim her zaman söylediğimiz gibi vatandaşlarımız iç turizmde avantaj yakalamak istiyorsa muhakkak erken rezervasyon yapmalarını tavsiye ediyorum. Erken rezervasyon yaparlarsa hem Avrupa’daki otel fiyatlarıyla rekabet edebilecek fiyatlarla Türkiye’de tatil yapma fırsatını yakalarlar hem de istedikleri yer ve istedikleri tarihte tatil yapabilirler” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.