Faruk Okudur: İstanbul’da yeniden doğduk

Turizm sektöründe 51 yıllık geçmişe sahip olan Antalya merkezli Akay Travel Group, pandemi sonrası Rusya’daki partneri Biblio Globus planlaması ve talebi üzerine incoming hizmetlerini vermek üzere İstanbul’da tekrar yapılandı.

10/10/2023 11:39
Faruk Okudur: İstanbul’da yeniden doğduk

Akay Travel Group İstanbul Bölge Müdürü Faruk Okudur, İstanbul’da yeniden yapılanmanın ilk senesini değerlendirdi. "FIT Holidays markası ile tekrar İstanbul operasyonlarına başlamamızın 14'üncü gününde ilk uçaklarımız İstanbul’a inmeye başladı. Kısa sürede haftada 1.000 pax civarı bir kapasiteye ulaştık" dedi.

Aşılması gereken en büyük sorunun, otellerin Sejour operasyona yönelik oda kontenjan tahsisi konusunda endişeleri olduğunu ifade eden Okudur, ancak operasyonun başlamasından sonraki kısa sürede bu konuda sıcak bakan otellere ilave olan oteller ile güzel bir portföy oluşturduklarını vurguladı.

Faruk Okudur, back-to-back girişler ile oda tahsislerinin devamlılığı ve otellerin BDT ülkeleri müşteri portföyünün gerek konaklama gecelerinin diğer pazarlara göre uzun olmasından, gerekse müşterinin harcama gücünün yüksek olmasından dolayı tercih edildiklerini belirtti.

TÜROB’a ve özellikle Müberra Eresin’e teşekkürler

Okudur, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul’da elimizde planladığımız operasyona yönelik ürün portföyü oluşturmaya çalışırken, TÜROB’un öncülüğünde, Laleli Otelciler Birliği’nin de desteğiyle Antalya’dan gelen yöneticilerimiz ile beraber Ekim 2022’de aynı gün iki farklı noktada otellere workshop düzenledik.

Bu operasyon için oteller de en az bizim kadar heyecanlı ve ilgili idiler. Kanal yönetimi kullanmadan İstanbul’da operasyonlarımızı gerçekleştirmeyi başardık. Bugün sayıları 500’ü aşan birçok otelden direkt fiyat almaktayız, ancak karşılıklı fokuslandığımız otellerimiz ile çok daha iyi bir performans sergileyebiliyoruz.

"2022 Kasım’da 1 operatörle başladığımız maceramıza, 1 yıl sonra 16 operatörle devam ediyoruz"

İstanbul’da Rus Pazarı ile başlayan yeniden doğuşumuz, ilk etapta 5 aylık bir süreci kapsıyordu. Ancak 5 ay dolmadan, İstanbul’a incoming yaptığımızı bildirdiğimiz Türkiye’nin diğer bölgelerinde çalıştığımız operatörlerin ilgilerini İstanbul’a çekmeyi başardık. Zira, artık sahip olduğumuz altyapı ile operatörlerimize süreklilik arz eden bir oda tahsis ile satış imkanımız vardı.

İstanbul’da kalıcı olduğumuza karar verdiğimizde, hazır ofisimizden çıkıp kendi mülkümüz olan ofisimize geçtik. Bugün Antalya’da sürdürdüğümüz operasyonlarımıza İstanbul’u da ilave ettiğimiz, başta Biblio Globus, Anex Tour, Russian Express, IZI Tour, Kompas Tour, Air Bel Service olmak üzere toplam 16 operatörümüz ile gerek pazarı çeşitlendirdik gerek ise daha yüksek bir hacme ulaştık.

İstanbul’da kış sezonu acenteler için daha hareketli

Yaz sezonunda, turistin ilgisinin güney kesimlere kayması sonucu operatörlerin güneye koltuk koyması, İstanbul otellerinin online satışlarının artması sebepleri ile incoming acentelerinin İstanbul odaklı kış sezonundaki yoğun temposu doğal olarak yavaşlıyor.

Bu faktörlere seçim, deprem gibi rutin olmayan faktörler de eklenince, 2023 yaz sezonunun İstanbul’da faaliyet gösteren incoming acenteleri için pek de iyi geçmediğini söyleyebiliriz. Ekim ayının gelmesiyle kış charter kapasitelerimiz netleşmeye başladı. Buna göre gereken planlamalarımızı yapıyoruz, geçtiğimiz sezondan farklı olarak çalışacağımız otel sayısını minimze ederek, operasyonel karlılığımızı arttırabileceğimiz az sayıda otele odaklanacağız.

Yönetim Kurulu Başkanımız Ethem Okudur’un 50'nci yıl galamızda dediği gibi, 'Başarımızın anahtarı ve kartvizitimizdeki itibarımız; karşılıklı güven, şeffaf işbirliği, verdiğimiz sözün arkasında durmamız ve sadık çalışanlarımızdandır.' İstanbul’da bir yıl içinde başardıklarımız için ben de İstanbul ekibimize minnettarım, emeklerine çok teşekkür ediyorum."

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.