Eyfel’in yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 80 azaldı

Dünyanın en çok yabancı turist çeken şehri olan Fransa'nın başkenti Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi'ne gelen ziyaretçilerin Covid-19 salgını sebebiyle yüzde 80 oranında azaldığı ve bilet satışlarının da yüzde 70 oranında düştüğü açıklandı.

25/10/2020 23:51
Eyfel’in yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 80 azaldı

Eyfel Kulesi önünde görülen uzun kuyruklar son aylarda yerini tenha meydanlara bıraktı. Dünyanın en çok yabancı turist çeken şehri olan Fransa'nın başkenti Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi'ne gelen ziyaretçilerin Covid-19 salgını sebebiyle yüzde 80 oranında azaldığı ve bilet satışlarının da yüzde 70 oranında düştüğü açıklandı.

Euronews'te yer alan habere göre, Eyfel Kulesi İşletme Büro'sunun (SETE) yaptığı açıklamada 2019'a oranla bölgedeki ziyaretçi sayısının yüzde 10-20 seviyesinde olduğu ve günde sadece 2 bin 500 bilet satıldığı bilgisi paylaşıldı.

Önceki sezonlarda günlük bilet satışı 25 bindi

SETE Başkanı Jean-Francois Martins daha önceki sezonlarda günlük bilet satışının 25 bin civarında olduğunu, yabancı turist sayısının da büyük oranda düştüğünü kaydetti. Martins, Covid-19 sonrası Paris'i daha ziyade Paris bölgesi etrafındaki ve Fransa genelindeki yerli turistlerin ziyaret ettiğini de sözlerine ekledi.

SETE sözcüsü Isabelle Esnous Eyfel Kulesi'ni yüzde 85 oranında yabancı turistlerin ziyaret ettiğini bu sebeple de gelirlerinin 2019'a oranla büyük ölçüde düştüğünü kaydetti.

Eyfel Kulesi, önünde oluşan uzun bilet kuyruklarıyla biliniyordu. Yetkililer koronavirüs salgını sebebiyle kulenin tepesine çıkan asansörlerde de sosyal mesafe kuralı uygulandığını ve normal taşıma kapasitesi sayısını yarıya indirdiklerini duyurdu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir