Ersoy'u Kültür ve Turizm Bakanı olarak görmekten memnuniyet duyuyoruz

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Sefa Altınay, "Sayın Ersoy'u Kültür ve Turizm Bakanı olarak görmekten memnuniyet duyuyoruz ve kendisine başarılar diliyoruz" dedi.

11/07/2018 04:13
Ersoy'u Kültür ve Turizm Bakanı olarak görmekten memnuniyet duyuyoruz

80'li yıllarda özellikle devlete ait arazilerin tahsis yöntemi ile özel sektöre açılması ve eş zamanlı olarak Almanya’da 70'li yıllarda Türk işçilerin memleketlerine daha rahat ulaşımlarını sağlamak üzere uçak bileti organizasyonunu dönemsel uçak kiralamaya dönüştürerek full charter tecrübesi edinen Türk müteşebbislerin seyahat acentesi vasfı kazanmasının aynı döneme denk gelmesi Türk turizminin yükselişe geçtiği dönem olarak hafızalarımızda.

Ardından Sovyetler Birliği'nde glasnost ve peresteroyka politikaları ile komünizmden piyasa ekonomisine geçişi yine 1989 yılında 350 bine yakın soydaşımızın Türkiye ye zorunlu göçe zorlanması ve Rus dili ve kültürüne aşina soydaşlarımızın Kafkas kökenli soydaşlarımız ile birlikte dil ve kültür avantajlarını kullanarak Rus coğrafyasında ve Türki Cumhuriyetlerden Türkiye turizm hareketine öncelik etmeleri ardışık denk gelmektedir.

80'ler ve 90'larda mas turizminin önü açıldı

Yukarıda bahsi geçen gelişmeler ve etkileri ile devlet planlamasının aynı döneme tesadüf ettiği 80'ler ve 90'larda Türk yatırımcılarının gayreti ve geleneksel misafirperverliğimiz birleşerek güler yüz ve iyi ev sahipliği neticesinde mas turizminin önünü açmıştır.

Bu süreçlerin doğal sonucu olarak yetişen profesyoneller, konjonktürün de desteği ile çok başarılı işler çıkarmaya başlayınca yabancı turizm şirketleri de gelişmelere uzak kalamayarak ülkemizde hızlı yatırımlar yapmaya başlamışlar ve Türkiye dünya turizm liginde üst sıralara yükselmiştir.

İki binlerde olgunlaşan ve önüne çıkan fırsatları iyi değerlendirmiş olan sektörümüz 80'ler ve 90'ların iyilerini alıp üzerine koyarak yaptıkları akıllı yatırımlar 2. jenerasyon eğitimli ve turizm teknolojileri, ekonomi, müşteri ilişkileri konusunda donanımlı profesyoneller ile zirveye yaklaşmıştır.

Tüm gözler icracı mercii olacak olan Kültür ve Turizm Bakanı kim olacak sorusundaydı

Konjonktürel olarak rüzgarı arkasına alarak gelişen 80'ler 90'lar ve profesyonelleşmiş iki binler ile artık belirli bir seviye yakalandı. Bir sonraki aşamada iyi tanıtım, doğru yatırım ve sektörü en ince detayına kadar tanıyan ve yönlendirebilen kamu yönetimi olmalıydı.

Yeni yönetim modeli ile birlikte bunun zemini hazırlandı. Tüm gözler icracı mercii olacak olan Kültür ve Turizm Bakanı kim olacak üzerinde yoğunlaşmışken, dün gece Sayın Mehmet Ersoy Kültür ve Turizm Bakanı olarak anons edildi.

Sıfırdan yaratmış olduğu turizm markaları ve müşteri odaklı yaklaşımlarının yanı sıra doğru pazarlama ve markalaşma yönünde attığı adımları yıllardır izlediğimiz Sayın Ersoy'u Kültür ve Turizm Bakanı olarak görmekten memnuniyet duyuyoruz ve kendisine başarılar diliyoruz.

 

 

Yorumlar