ALTSO Başkanı Eray Erdem: Geçen yıla göre daha iyi bir sezon bekliyoruz

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eray Erdem, bu yıl iyi bir sezon beklediklerini ifade ederek, Alanya'nın turizmde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

06/04/2023 14:24
ALTSO Başkanı Eray Erdem: Geçen yıla göre daha iyi bir sezon bekliyoruz

Halil Öncü / Antalya

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eray Erdem, bu yıl iyi bir sezon beklediklerini ifade ederek, Alanya'nın turizmde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Turizm yazarı Halil Öncü'ye değerlendirmelerde bulunan Erdem, 15 Nisan itibarı ile otellerin % 80-90 oranında kapılarını misafirlere açmış olacağını belirtti.

"Bu sene çok yoğun talep olacağını düşünüyoruz"

Eray Erdem yaptığı açıklamada, “Bölge olarak sezona hazırlandık ve sezonun başlamasını bekliyoruz. Sezonun da aslında yavaş yavaş başladığını söyleyebiliriz. Nisan itibariyle birçok otelimiz açılmaya başladı. Ama genel itibariyle 15 Nisan’da bölgedeki otellerimizin %80-90’ı kapılarını  misafirlere açacak.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da düzenlenen ITB Berlin Turizm Fuarı'na ve akabinde Rusya’da düzenlenen turizm fuarlarına katıldık. Her iki fuarda da Türkiye’ye karşı yoğun bir talep olduğunu gördük. Özellikle batıdan bu sene çok yoğun talep olacağını düşünüyoruz. Biraz seçim endeksli bir durağanlık var. Deprem de bir olumsuz etki yarattı. Ancak son dönem rezervasyonlarda bir toparlanma var.

Rusya ile de bilindiği üzere savaştan kaynaklanan ambargoların getirmiş olduğu ufak tefek kısıtlamalar var. Ama genel itibarı ile baktığınızda geçen yıla nazaran daha iyi bir sezon bekliyoruz. Bazı handikaplar olsa da bu yaz sezonunun geçtiğimiz sezonda daha iyi bir sezon olmasını bekliyoruz” dedi.

"Alanya gibi turizm ile iç içe yaşayan bir şehir yok"

Alanya’nın turizmde çok önemli bir yere sahip olduğunu da ifade eden Başkan Eray Erdem, “Alanya, Akdeniz çanağında turizmin ilk başladığı merkez. Antalya’dan da daha eski bilinirliliği daha yüksektir. 70’li yıllarda burada turizm başladı. Antalya merkezde o dönem bir şey yoktu. Kemer, Side ve Alanya vardı. Bu üç bölge içerisinde de Alanya merkezdi.

Kemer Bölgesi daha çok butik bir destinasyondu. Hatta o dönem Kemer ve Side’den günübirlik şehri görmeye gelen turistler olurdu. Onlarca otobüs Alanya’ya gelir, Kalesini, Damlataş Mağarası'nı görürlerdi. Çünkü Alanya’nın o anlamda yelpazesi geniş.

"Sadece kum, güneş değil tarihi zenginlikleri de çok fazla"

Sadece kum, güneş değil tarihi zenginlikleri de çok fazla. En büyük avantajı da Akdeniz çanağında hatta Ege’de dahil olmak üzere Alanya gibi turizm ile iç içe yaşayan bir şehir yok. Side’ye de gittiğinizde, otellerin ve turizmin hareketin olduğu bölgeler lokal halkın yaşadığı bölgelerdir. Kemer hakeza öyle.Ege’ye gittiğinizde de öyledir.

Ama Alanya’da yerli halkımız ile turizm ve turistler iç içe yaşar. Şehir coğrafik yapısı itibarı ile sahile paralel ince yapılanmış bir şehir. Dolayısı ile 70 km sahil bandında her noktadan denize girilebilme imkanı var. Bunların hepsi avantaj. Ama her şeyden önemlisi, Alanya turizmin başladığı bir destinasyon” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.