Enerji faturaları yüzünden, otelleri açıp açmama ikilemi yaşıyoruz

Artan gaz ve elektrik kullanımı ile turizm sektörünün en önemli giderlerinden biri enerji oldu. Faturalar katlandı, kış dönemi Avrupa’dan beklenen turistlerle heyecanlanan sektör, otelleri açıp açmama ikilemi yaşıyor.

01/11/2022 13:30
Enerji faturaları yüzünden, otelleri açıp açmama ikilemi yaşıyoruz

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre; enerjinin şu anda otelciler için en büyük giderlerden biri haline geldiğini kaydeden Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “Dolayısıyla zorlanıyoruz. Kış dönemlerinde çok fazla misafir ağırlayamadığımız için enerjinin giderlerdeki payı çok yüksek oluyor. Dolayısıyla bazı bölgelerde açık olan oteller kışın gelecek misafirleri ağırlayacak. Ama Avrupa'daki enerji sıkıntısından dolayı gelebilecek misafirler için açılacak çok fazla otel yok. Çünkü enerji ve personel maliyetleri maalesef o doluluklar ile kâr etme sınırına gelmiyor. Kış için enerji maliyetleri çok yüksek olduğu için birçok otel açmayacak. Zaten açmıyordu yine açmayacak” açıklamasını yaptı.

Sektörün Avrupa'dan gelecek misafirler için heyecanlandığını ancak enerji maliyetlerinden dolayı açmanın çok mantıklı olmadığını belirten Bülbüloğlu, geçen seneye göre enerji faturalarının 5-6 kat yukarıda olduğunu belirtti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.