En iyi performans Türkiye ve Yunanistan’dan geldi... Duty free cirolarında iki kat artış

Duty free şirketleri ocak-şubat ve ocak-nisan ayları karşılaştırıldığında cironun iki katından fazla artış gösterdiğini belirtti. Turistlerin yaptığı alışverişlerde ön plana çıkan iki ülke ise, Türkiye ve Yunanistan oldu.

14/06/2022 13:58
En iyi performans Türkiye ve Yunanistan’dan geldi... Duty free cirolarında iki kat artış

Turizmde, küresel anlamda pandemi öncesi seviyeler yakalanmış olmasa da BM Dünya Turizm Örgütü’nün son raporu toparlanmaya dikkat çekti. Bu gelişmeler seyahat perakendesine de olumlu yansımış durumda. Hürriyet'in haberine göre, seyahat edenlerin valiz ihtiyacı artarken, bazı duty free şirketleri ocak-şubat ve ocak-nisan ayları karşılaştırıldığında cironun iki katından fazla artış gösterdiğini belirtti. Turistlerin yaptığı alışverişlerde ön plana çıkan iki ülke ise, Türkiye ve Yunanistan oldu.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) göre, dünya genelinde Turizm güçlü bir toparlanma sergiliyor. Örgütün son raporunda, 2022’nin ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre turizm destinasyonlarına 3 katı daha fazla seyahat gerçekleştiği belirtildi.

Sektörün toparlanmasında ise Avrupa’nın öncü olduğu ifade edildi. Bu yıl ocak ve mart ayları arasında, uluslararası turizmin bir önceki yıla göre yüzde 182 artış gösterdiği; 2021 yılının ilk çeyreğinde uluslararası anlamda 41 milyon seyahat yapıldığı, 2022’nin ilk 3 ayında ise bu sayının tahminen 117 milyona ulaştığına dikkat çekildi.

CİRODAKİ ARTIŞ % 144.5

Turizmdeki toparlanmanın etkisi seyahat perakendesine de olumlu yansımış durumda. Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya-Pasifik ve Amerika kıtasında faaliyet gösteren, İsviçre merkezli seyahat perakende şirketi Dufry, 2022’nin ilk çeyreğinde Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EMEA) bölgesi içinde en iyi performansın Türkiye ve Yunanistan’ın da dahil olduğu Akdeniz ülkelerinde görüldüğünü belirtti.

Dufry Group CEO’su Julian Diaz, şubat ayından itibaren hafifleyen Pandemi önlemlerinin seyahat perakende sektörünü de hızlandırdığını belirterek, “İyileşme nisan ve mayıs aylarında da devam etti. Ocak-şubat ve ocak-nisan aylarını karşılaştırdığımızda Dufry’nin cirosu iki katından fazla artış gösterdi” dedi. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.