Emin Çakmak, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı

Türkiye’nin önderliğinde 38 ülkenin imzasıyla Dünya Sağlık Turizmi Konseyi (Global Healthcare Travel Council) kuruldu, THTDC Başkanı Emin Çakmak Dünya Başkanı oldu.

Turizm Aktüel Turizm Aktüel 31/12/2019 23:40
 Emin Çakmak, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı
ÖZKAN ALTINTAŞ / FRANSA

Monako’da dünyadan 38 ülkenin katılım protokolu imzasıyla Türkiye’nin önderliğinde Dünya Sağlık Turizmi Konseyi - GHTC (Global Healthcare Travel Council) kuruldu ve THTDC Başkanı, Türsab başkan adayı Emin Çakmak dünya başkanı oldu.
Böylece yıllık toplam cirosu 400 milyar dolara ulaşan dünya sağlık turizminin merkezi Türkiye'de olacak ve "Dünya Sağlık Turizmi", İstanbul'da oluşturulacak stratejilerle yönetilecek.EMİN ÇAKMAK GHTC’NİN BİR YIL DÜNYA BAŞKANI
Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin kurucu başkanlığını bir yıl boyunca Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi- THTDC Başkanı Emin Çakmak yürütecek. Monako’da düzenlenen dünyanın en büyük sağlık turizmi buluşması," International Medical Travel Exhibition and Conference - IMTEC 2013" fuarında bir araya gelen ülkeler Monako Le Meridien Oteli’nde yaptıkları zirvede kuruluş kararı aldılar. Dünyadan 38 ülkenin katılımıyla "Global Healthcare Travel Council" – "Dünya Sağlık Turizmi Konseyi" tüm üye ülkelerin imzaladığı katılım protokolü ile dünyaya ilan edildi.

DÜNYA ÜLKELERİ TÜRKİYE ÇATISI ALTINDA
Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi-THTDC Başkanı ve TÜRSAB Başkan Adayı Emin Çakmak’ın kurucu başkanlığında oluşturulan “Dünya Sağlık Turizm Konseyi’nde, Türkiye başta olmak üzere; Brezilya, Costa Rica, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İsrail, Japonya, Litvanya, Malezya, Malta, Meksika, Monako, Filipinler, Polonya, Portekiz, Singapur, İspanya, İsviçre, Tayvan, Tayland, Ukrayna, Panama, Gürcistan, Estonya, Nijerya, Senegal, Ürdün, Slovakya, Dubai, Bulgaristan, İngiltere, Malezya, Kanada, Azerbaycan, Yunanistan dan gelen sağlık kuruluşları ve kurumsal temsilciler, ortak protokolu imzalayan ilk kurucular oldular.


TÜRKİYE DELEGASYONU
İmza töreninde, Türkiye’den katılan delegasyonda ise, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ve Doçent Dr.Ümit Dündar, Turizm Bakanlığı eski Müsteşarı ve Başbakan Baş Müşaviri S.Kamil Yüceoral, Başbakanlık Müşaviri Hamdi Şengel, Türkiye Etik ve İtibar derneği Başkanı Prof Dr. Metin Çakmakçı, Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak ve Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Termal Grup Başkanı Yunus Gürkan yer aldı.

İSTANBUL, DÜNYA SAĞLIK TURİZMİNİN BAŞKENTİ 

İstanbul’un “Dünya Sağlık Turizmi Başkenti” olması için yıllardanberi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yurtdışı ve yurtiçi fuarlarda çalışmalar yürüten THTC Başkanı Emin Çakmak, böylece 38 ülkenin onayı ile turizmdeki bu dev pazarın merkezini İstanbul’a getirdi. Böylece İstanbul dünya sağlık turizminin değişmeyen başkenti olarak kalıyor.

DÜNYA SAĞLIK TURİZMİ İSTANBUL’DA TOPLANIYOR

Kurucu Başkan Emin Çakmak 1 yıl görev süresinden sonra başkanlığı seçimle, kurucu ülkelerden birinin, aday olacak başkanına devir edecek. Başkanlık bir başka ülkeye geçse de, yönetim merkezi ve sekretaryası İstanbul'da kalmaya devam edecek. Yasal kuruluş sürecini bir ayda tamamlayacak olan Dünya Sağlık Turizm Konseyi, ilk Kurucu üyeler toplantısını, bu yıl ortasında İstanbul'da gerçekleştirecek.


TÜM ÜLKELER TÜRKİYE’NİN YANINDA YER ALDILAR
Türk doktorlarının başarıları, sağlık tesislerimizin uluslararası standartların üzerinde olması, Devletimizin son yıllarda sağlık turizmi politikalarını geliştirerek desteklemesi ve THTDC-Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi'nin bütün dünyada yürüttüğü olumlu tanıtım faaliyetleri sonucu, sağlık turizminde, “dünyanın göz bebeği” haline gelen Türkiye’nin büyümesini ve çalışmalarını izleyen ülkeler, imzalanan protokolle, Türkiye’nin çalışmalarının yanında yer alma kararı aldılar.“Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’ni Kurucu Başkanı Emin Çakmak: “Türkiye’nin güçlenmesi için uluslar arası her platformda yer alıyoruz. Türkiye’nin sağlık turizmindeki başarılarını artık tüm dünya kabul etti. Bizler ülkemizin imkanlarını diğer ülkelerin imkanları ile birleştirerek ve gelişen global dünyada hep birlikte hareket ederek, hem uluslararası düzeyde güç oluşturuyor, hem de tüm insanlığın daha kaliteli ve ucuz sağlık hizmetlerine kavuşmasını sağlıyoruz” dedi.

THY’NİN İMKÂNLARI DÜNYA SAĞLIK TURİZMİNİN HİZMETİNDE
Emin Çakmak,protokol imza töreninde: "Türk Hava Yolları’nın, dünyanın her noktasına uçarak, ulaşımda büyük rahatlıklar getirdiğini, THY’nin bir çok havayolunun üyesi olduğu Star Alliance’da yer aldığını ve bir çok havayolu ile code-share anlaşması bulunduğunu belirterek, tüm dünya havayollarının da Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nin yanında olacağını, ortak hareket etmemizin tüm maliyetlerimize olumlu yansıyacağını" söyledi. Ayrıca 50 Türk hastanesinin, uluslararası en muteber sağlık standartları akreditasyonu olan Joint Comission International- JCI belgesine sahip olduğunu belirterek, diğer ülkelerinde Türkiye’yi örnek alarak hızla büyüyebileceklerini" anlattı.

Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.