Ege'de oteller aralık ayının ilk haftasına rezervasyon alıyor

Hava sıcaklığını ilk defa 30 derecenin üzerine çıktığı Bodrum, Marmaris, Datça ve Fethiye’de Ekim ayında sezonu kapatan oteller yeniden planlama yaparak Aralık ayının ilk haftasına kadar rezervasyon almaya başladı.

05/10/2023 22:16
Ege'de oteller aralık ayının ilk haftasına rezervasyon alıyor

Ekim ayında hava sıcaklılarının ilk defa 30 derecenin üzerinden ölçüldüğü Muğla’nın Bodrum, Marmaris, Datça ve Fethiye’de Ekim ayında sezonu kapatan oteller yeninden planlama yaparak Aralık ayının ilk haftasına kadar rezervasyon almaya başladı.

Kenen Gürbüz imzalı habere göre, Muğla Turizm Müdürü Hüseyin Toprak, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerine sahip Muğla'yı 2023 yılının il 8 ayında 2 milyon 429 bin 981 turist ziyaret ettiğine işaret ederek, “Turizm küresel ısınmadan doğrudan etkilenen sektörlerin başında geliyor.  Hava sıcaklıklarının yüksek gitmesi nedeniyle özellikle Fethiye bölgesi başta olmak üzere Kasım ayı sonuna kadar otellerde boş yer yok. Muğla 340 bin yatak kapasiteli tesisleriyle yerli ve yabancı misafirlere hizmet veriyor.

Kruvaziyer turizminde 2023’de bir önceki yıla göre gemi ve yolcu sayısında büyük bir artış yaşandı. .Muğla'ya En çok turistin geldiği ülkeler sırasıyla 1 milyon 23 bin 554 kişiyle İngiltere, 283 bin 604 kişiyle Rusya, 161 bin 669 kişiyle Polonya, 138 bin 583 kişiyle Almanya, 64 bin 121 kişiyle Hollanda oldu. Diğer ülkelerden de kente 758 bin 450 turist geldi” dedi.

DEPREM NEDENİYLE GELEMEYEN TURİSTLER REZERVASYON YAPTIRIYOR

Dalyan Otelciler ve Turizmciler Derneği Başkanı Ali Mürşit Yağmur, Muğla’yı özellikle İngiliz turistlerin tercih ettiğine işaret ederek, ”Türkiye’de yaşanan deprem nedeniyle bölgemize tatile gelemeyen çok sayıda İngiliz turist havaların sıcak gitmesini fırsat bilip rezervasyon yaptırmaya başladı. Sezon Aralık sonunu bulabilir. Bu gelişme turizmi 12 aya yaymak için bir fırsat olabilir” diye kaydetti.

TURİSTLERİN GÖZDESİ FETHİYE

Yaz sezonun uzamasının ardından Muğla’ya gelen turistlerin en çok tercih ettiği turizm merkezinin  Fethiye ve Ölüdeniz olduğu öğrenildi. Fethiye’yi sırasıyla Bodrum, Marmaris, Göcek, Akyaka ve Dalyan’ın izlediği öğrenildi.

Bu arada turistlerin hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde ölçüldüğü Muğla sahillerinden Ekim ayında denize girdiği gözlendi. Ölüdeniz’i tercih eden turistler ise Babadağ zirvesinden yamaç paraşütleri ile atlayış yapmayı tercih ettiler. Göcek’te ise turistlerin büyük bir bölümünün özel teknelerle mavi yolculuğu tercih ettiği öğrenildi.

AVRUPA’NIN KUZEYİNDE HAVA SERİN

Muğla’daki Turizm sektörü temsilcileri küresel ısınma nedeniyle sıklığı artan aşırı sıcakların turizm sektöründe uzun vadede kalıcı değişikliklere yol açabileceğine işaret ederek, “Özellikle Avrupa'nın kuzeyinde hava serin ve Avrupalı turistlerin bölgemize tatile gelmelerinin ana nedeni zaten sıcak havayı istemeleri.

Ekim ayında rezervasyon yaptıran turistlerin büyük bir bölümü Avrupa’nın Kuzeyindeki ülkelerden.  Muğla’daki Otel ve turistik tesisler pazarlama, personel, tanıtım ve reklam stratejilerini sıcak giden havalar yüzünden yeniden yapmak zorunda kaldılar” bilgisini paylaştılar.

BODRUM’A HAVA YOLUYLA GELEN ZİYARETÇİ SAYISI YÜZDE 3 DÜŞTÜ

Bodrum’a hava yoluyla gelen ziyaretçi sayısının yüzde 3 düştüğü, kruvaziyerle gelen ziyaretçi sayısının ise yüzde 54 arttığı öğrenildi.

Otelcilik sektörü temsilcileri, 2022 yılının Ocak-Ağustos dönemini kapsayan 8 aylık dönemde Bodrum’a hava yoluyla 618 bin kişi gelirken 2023 yılının 8 aylık döneminde geçen seneye göre yaklaşık yüzde 3 düşüşle 600 bin kişi geldiği bilgisini verdiler.

Aynı dönemde kruvaziyerle gelişler de yüzde 54 oranında arttı. 2022 yılının 8 aylık döneminde kruvaziyerle 195 bin ziyaretçi gelirken bu sene 307 bin ziyaretçi geldi. En çok ziyaretçi Polonya, Rusya, İngiltere ve İrlanda’dan geldi.

TÜRK LİMANLARINA UĞRAYAN KRUVAZİYER GEMİ SAYISINDA REKOR ARTIŞ

Denizcilik Genel Müdürlüğü ise 2023 yılının ocak-ağustos döneminde Türkiye’deki limanlara uğrayan kruvaziyer gemi sayısının 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 20,4 artışla 719 olduğunu açıkladı. Kruvaziyer yolcu sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64,1 artışla 906 bin 582 yolcu oldu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.