Ebru Tuğgan: Çeşme her şey dahil konseptine direniyor

Ilıca Hotel Genel Müdürü Ebru Tuğgan, "Kongre turizmine yönelik olarak kış döneminde iş dünyasını ağırlıyoruz. Ancak her şey dahil sistemi nedeni ile bu organizasyonların rotası çoğunlukla Antalya otelleri oluyor. Çeşme, her şey dahil konseptine karşı direniyor" dedi.

01/08/2023 14:20
Ebru Tuğgan: Çeşme her şey dahil konseptine direniyor

Ilıca Hotel Genel Müdürü Ebru Tuğgan, 2023 yaz sezonuna, yaşanan deprem felaketi nedeni ile buruk başladıklarını belirtti. Dünya.com'da yer alan haberde, “Yaşanan felaket hepimizi çok üzdü. Bu durum sektörümüze de olumsuz yansıdı tabi” diyen Tuğgan, erken rezevasyonlarda çok ciddi kayıplar yaşadıklarını ifade etti.

Tuğgan, şunları söyledi: “Acıların üzerinden zaman geçip de tam moralimizin bir nebze olsun toparlanacağı bir döneme girerken, bu sefer de seçim sürecinden olumsuz etkilendik. Mayıs ayı turizm için kayıp bir ay oldu. Tatilcilerin odakları değişti. Önceki sezonlara kıyasla kayıplar ciddi boyutta yaşandı. Bu yüzden sezonun bu sene bayramla birlikte başladığını söyleyebiliriz. Çeşme’deki doluluklar bir önceki bayrama göre çok keyifli olmamakla birlikte yüzde 80 seviyelerinde oldu diyebiliriz.

"Geçmiş yıllardaki hacimler bu sene yok" 

Bir nebze doping etkisi olsa da genel anlamda devamlılığı olmadığı sürece olumlu olmuyor. Bayramdan sonra yine durgunluğa girdik. Geçmiş yıllardaki hacimler bu sene yok. Hala toparlanma sürecindeyiz. Maalesef içinde bulunduğumuz ekonomik süreç de sektörü olumsuz etkiledi. Maliyetlerimiz ve dolayısıyla konaklama ücretlerimiz yükseldi. İnsanlar kemer sıkma politikası içine girdi.

Türk insanında tatil lüks tüketimden ziyade bir ihtiyaca dönüştü derken, bu ekonomik koşullarda ilk darbeyi yine tatil programları aldı. Sezon çok kötü diyemem; ancak, önceki sezonlara kıyasla tatsız. Şu an otelimizde yüzde 70 doluluk var ama geçtiğimiz yıl aynı dönemde doluluk oranımız yüzde 90-95 bandında seyrediyordu.”

“Çeşme herşey dahil konseptine direniyor”

Ebru Tuğgan, otellerinde yılın her ayında; yaz, sonbahar ve kış turizminin yanı sıra termal ve kongre turizminde de hizmet verdiklerini belirtti. Çeşme’nin yaz tatili sezonunun kısa olduğunu, bu nedenle hizmetlerini her sezona yaymak için yerel yönetimlerle, STK’larla ve yerel halk ile organizasyonlar yaptıklarını ifade eden Tuğgan, “Çeşme’de 12 ay turizm yapılmaması için hiçbir sebep yok.

Ama ilk akla gelen yaz tatili oluyor. Çok güzel deniz, kum, hava var ama Çeşme’de çok güzel bir termal kaynak zenginliği de var. Sezon sonu sonbahar-kış aylarında termal ağırlıklı misafirlerimize hizmet de veriyoruz.

Çeşme çok zengin bir gastronomi kültürüne sahip 

Açık ve kapalı termal havuzlarımız var. Bunun yanında Çeşme çok zengin bir gastronomi kültürüne sahip. Ege, Akdeniz mutfağında bin bir çeşit bitki var. Bunların otelimizde tanıtımını yapıyoruz, bu alanda özel bir mutfağa sahibiz. Misafirlerimize Çeşme’nin gastronomi zenginliğini de tattırıyoruz. Tarihi kültürel zenginliğimiz var. Çeşme’nin potansiyelini maalesef değerlendiremiyoruz, burası Türkiye’nin en gözde tatil lokasyonu.

Öte yandan kongre turizmine yönelik olarak kış döneminde iş dünyasını ağırlıyoruz. Ancak her şey dahil sistemi nedeni ile bu organizasyonların rotası çoğunlukla Antalya otelleri oluyor. Çeşme her şey dahil konseptine karşı direniyor. Çeşme’nin güzelliğinin farkında olan iş insanları kışın da 5 yıldızlı otellerimizi tercih ediyor, bölgemizdeki çok farklı alternatifleri deneyimleme fırsatı buluyor” dedi.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.