Dünyaca ünlü Machu Picchu harabeleri süresiz olarak kapatıldı

Peru’da hükümet ülkenin yeni devlet başkanına karşı devam eden protestolar nedeniyle ünlü turistik bölge Machu Picchu’yu süresiz olarak kapattı.

22/01/2023 23:58
Dünyaca ünlü Machu Picchu harabeleri süresiz olarak kapatıldı

Peru’da hükümet ülkenin yeni devlet başkanına karşı devam eden protestolar nedeniyle ünlü turistik bölge Machu Picchu’yu süresiz olarak kapattı. Hükümet bölgenin kapatılmasındaki gerekçeyi, turistleri ve vatadaşları korumak olarak açıkladı.

Alınan kararla birlikte Machu Picchu’ya giden İnka yürüyüş rotası da kapatıldı. 15’inci yüzyıldan kalma İnka kalıntılarında saatlerce mahsur kalan yüzlerce insansa daha sonra kurtarıldı. Çok sayıda kişinin ölümüne neden olan şiddet olayları, Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun devrilmesiyle birlikte başladı.

Turizm Bakanı, 418 kişinin bölgede mahsur kaldığını söyledi

İddiaya göre protestocular tarafından bazı tren raylarının hasar görmesiyle birlikte, demiryolu seferleri Perşembe günü askıya alındı. BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Turizm Bakanı Luis Fernando Helguero, Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, 418 kişinin bölgede mahsur kaldığını söyledi.

Cumartesi gece ise Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 148 yabancı ve 270 Perulunun bölgeden güvenli bir şekilde trenler ve otobüsler aracılığıyla tahliye edildiğini duyuruldu. Machu Picchu’da geçen ay da mahsur kalan yüzlerce turist uçaklarla bölgeden çıkarılmıştı.

Machu Picchu, dünyanın yedi harikasından biri olarak gösteriliyor

And Dağları’nın tepesinde bulunan Machu Picchu, dünyanın yedi harikasından biri olarak gösteriliyor. Turistler için oldukça popüler olan bölge, her yıl milyonlarca turistin ziyaretine ev sahipliği yapıyor.

Pek çok ziyaretçi günlerce süren İnka yürüyüş rotasını takip ederek Machu Picchu’ya varıyor. Peru Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, halihazırda antik kent için bilet almış ziyaretçilerin biletlerini protestoların bitiminden sonra bir ay içinde kullanabilecekleri ya da iade edebilecekleri belirtildi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.