Turizmciler açıkladı... Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı 7 kat artacak

Çinli turistin yüzde 80'inini Türkiye'ye getiren Dorak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü, Çinli turistin Türkiye talebinin çok güçlü olduğunu kaydetti.

16/02/2024 13:42
Turizmciler açıkladı... Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı 7 kat artacak

Turizmde yeni rekorlar elde etmeye hazırlanan Türkiye, gözünü Uzakdoğu'ya çevirdi. Çinli turist rotasını tekrar Türkiye’ye çevirdi. Geçen sene tatil amaçlı 50 bin Çinli ülkemize gelirken bu sene 7 kat artış tahmin ediliyor. Sabah'tan Betül Alakent imzalı habere göre, Rusya ile Avrupa gibi ana pazarların yanında uzak ülkelerden de turist getirmek için faaliyetlerini hızlandıran turizmciler, dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Çin'e tekrar odaklandı.

Çin Halk Cumhuriyeti 2018'i "Türkiye Turizm Yılı" ilan etmiş, 2019 yılında da Çin'den gelen turist sayısında 426 binle rekor kırılmıştı. Fakat bütün dünyayı sarsan koornavirüs sebebiyle Çin vatandaşlarına seyahat yasağı getirmiş, ülkede tur satışı yasaklanmıştı. 2023 yılındabu yasakları kaldıran Çin, Eylül 2023'te de Türkiye'ye tur satışlarını başlattı.

7 KAT ATMASI BEKLENİYOR

2023'te Türkiye'yi transit yolcularla birlikte ziyaret eden Çinli turist sayısı 248 bin olurken, bunun 50 bini eylül-aralık döneminde paket satın alıp, tatil yaptı. Çin'de asıl sıçrayışın bu yıl yaşanacağını belirten turizmciler, Çinli turist sayısının 7 kat artarak 350 bini bulacağını belirtiyor.

TALEP ÇOK FAZLA

Çinli turistin yüzde 80'inini Türkiye'ye getiren Dorak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü, Çinli turistin Türkiye talebinin çok güçlü olduğunu kaydetti.

350 BİN AŞKIN ÇİNLİ TURİST BEKLİYORUZ

Körükçü, "Geçen yıl tur satışlarına eylül ayında izin verildi. O nedenle sınırlı bir sürede paket satışları oldu. Ancak bu yıl talep oldukça yüksek. 350 bin aşkın Çinli turist bekliyoruz" dedi.

1000 DOLAR HARCIYORLAR

Çinli turistin sahil değil kültür turizmi için geldiğine dikkati çeken Körükçü, "İstanbul'da inip Çanakkale, Kuşadası, Pamukkale, Antalya, Konya, Kapadokya, Safranbolu'yu dolaşıp yine İstanbul'dan dönüyorlar. Çinliler ortalama 8 gece konaklıyor. Müze ve ören yerlerini ziyaret ediyorlar. Burada alışveriş de yaptıkları için bölge esnafına ciddi katkı sağlıyorlar. Bir Çinli turistin ortalama bıraktığı gelir 800 ila 1.200 Dolar arasında değişiyor" diye konuştu.

Çinlilerin Güneydoğu Anadolu turlarına ilgisinin yüksek olduğunu aktaran Körükçü, "Yaz için bu bölgelere de rezervasyon oluşmaya başladı. Adıyaman Nenrut, Urfa Göbeklitepe ve Gaziantep turlarını satın alıyorlar" ifadelerini kullandı.

UZAKDOĞU 1 MİLYONU GEÇECEK

Kovid sonrası Uzakdoğu'dan gelen turist sayısında ciddi bir gerileme yaşandığını anlatan Ahmet Serdar Körükçü, 2024'ün yeniden toparlanma yılı olduğunu kaydetti.

Körükçü, "Geçen yıl Çin, Japonya, Tayvan, Endonezya, Malezya, Tayland, Singapur, Hong Kong, Hindistan, Vietnam ve Filiphinler'den toplam 475 bin kişi geldi. Bu yıl sayının 1 milyonu aşacağını düşünüyoruz. Ancak bu verilere transit yolcular dahil değil. Sadece paket alıp Türkiye'ye tatil amaçlı gelen kişileri baz alıyoruz" dedi.

HAVAYOLLARI SEFERLERİNİ ARTIRDI

Havayolu şirketlerinin de Çin-Türkiye seferleri arttı. Türk Hava Yolları (THY) Pekin, Şanghay, Guangzhou, Hong Kong ve Taipei'ye uçarken, Çin'in en büyük havayolu şirketi olan China Southern günde bir olmak üzere Pekin'den İstanbul'a haftada 7 sefer düzenliyor. Yine Çinli havayolu şirketleri China Eastern Şangay'dan, Sichuan Airlines ise Chengdu'dan İstanbul'a uçuyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.