TUREB'ten 'İsias Otel davası' açıklaması

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremde yıkılan Adıyaman İsias Hotel'de, 32 turist rehberi de hayatını kaybetmişti. Bununla ilgili olarak devam eden davayla ilgi olarak, bir açıklama yapan Turist Rehberleri Odaları Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Eğinlioğlu, savcılığın “olası kast” düzenlemesi yerine “bilinçli taksirle ölüme sebep olma” suçundan dava açmış olmasına tepki gösterdi.

29/12/2023 13:16
TUREB'ten 'İsias Otel davası' açıklaması

TUREB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Eğinlioğlu tarafından yapılan açıklama, şöyle:

"6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremde, Adıyaman İsias Otel’de, o sıra Güneydoğu'da eğitim gezisinde olan 32 meslektaşımızı ve aynı otelde kalan Kıbrıslı kardeşlerimizi kaybettik. Deprem bir afettir, ancak ne bu otelde toprağa verdiğimiz insanları ne de bölgede kaybettiğimiz binlerce vatandaşımızı doğrudan depremden dolayı değil, depremlere karşı önlem alınmadan, kötü ve eksik malzemelerle yapılan, standartlara uymayan yapılar yüzünden kaybettik. İsias davası bu yüzden çok önemlidir ve bu felaketin emsal davasıdır.

Bilirkişi raporlarına yer veren iddianamede "İlave katın çıkılması halinde binanın yıkılacağı hususunun gayet öngörülebilir olduğu ancak şüphelilerin farklı etkenlere güvenerek bir nedenle neticenin meydana gelmeyeceğini düşünerek eylemlerini gerçekleştirdikleri” tespiti yapılmış.

Savcı, buna karşılık, sanıkların “öldürme” suçu gibi ceza almalarını sağlayacak “olası kast” düzenlemesi yerine en fazla 22,5 yıl ceza almalarına yol açacak “bilinçli taksirle ölüme sebep olma” suçundan dava açmış durumda. Burada anlaşılmayan konu, "hangi farklı etkenlere güvenerek ve hangi nedenle binanın yıkılmayacağı düşünülmüş? "Olası kast" düzenlenmesi için olması gereken neydi ki bu olayda bu durum görülmedi?

Burada adalete ve devlete düşen görev vicdanlara ve hukuka uygun hareket etmektir. Biz yargıya ve devletimize güveniyoruz. Bir daha standart dışı, uygun olmayan malzeme, plan ve projeler ile doğru dürüst denetlenmeyen binalarda insanlarımızın ölmesini istemiyoruz. Bu yüzden, Türkiye kamuoyunu bu davayı izlemeye davet ediyoruz. Kaybettiğimiz meslektaşlarımıza, Kıbrıslı kardeşlerimize ve depremde kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, adalet bekliyoruz."


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.