Deprem bölgesine mobil vize sistemi kurulacak

Deprem bölgesini ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ve İçişleri Bakanı Faeser, Berlin’in Ankara’ya 33 Milyon Euro daha yardımda bulunacağını açıkladı.

23/02/2023 12:15
Deprem bölgesine mobil vize sistemi kurulacak

Depremlerin ardından dayanışma ziyareti için Türkiye’ye giden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Berlin’in Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenen bölgeler için 50 Milyon Euro’luk bir yardımda daha bulunacağını açıkladı.

DW Türkçe’nin haberine göre, bu yardımın 33 Milyon Euro’sunun Türkiye’ye ayrıldığı, kalan 17 Milyon Euro’nun ise Birleşmiş Milletler (BM) ve sivil toplum örgütleri üzerinden Suriye’nin kuzeyindeki depremzedelere ulaştırılacağı belirtildi. Baerbock, ülkesinin böylece deprem bölgesine toplam 108 Milyon Euro yardım yapmış olacağını ifade etti.

Depremzedelerin Almanya’daki yakınlarının yanına gelebilmesi için vize süreci kolaylaştırılacak

Depremlerin yarattığı yıkımın anlatılamaz bir boyutta olduğuna dikkati çeken Baerbock, afetin üzerinden iki hafta geçmişken insanların yaşadığı travmanın hâlâ taze olduğunu ifade etti. Baerbock, depremzedelerin Almanya’daki yakınlarının yanına gelebilmesi için vize sürecini kolaylaştırma taahhüdünü de yineledi.

Bakan, bu amaçla ilk olarak Deprem bölgelerine gidecek bir mobil vize sisteminin hayata geçirileceğini ifade ederek, pasaportunu depremde kaybetmiş olanlara da Türk makamları aracılığıyla yardımcı olunabileceğini belirtti. İçişleri Bakanı Nancy Faeser de Türkiye’deki depremzedeler için Almanya’dan organize edilen yardımlardan övgüyle söz etti. Bakan, bunun iki ülke arasındaki derin bağın bir göstergesi olduğunu belirtti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.