Konaklama Vergisi'ni yerel yönetimlere aktaracağız

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konaklama vergisine dair kendisine sorulan bir soruya verdiği, ‘Konaklama vergisi turizmin tanıtıma harcanacak’ yönündeki yanıtı eleştirdi.

05/05/2023 13:17
Konaklama Vergisi'ni yerel yönetimlere aktaracağız

Budak, Bakan Çavuşoğlu’nun  “Hiç kusura bakmasınlar ama turizmciler bu konuda haksız. Evet yüzde 2 vergi alınıyor. Ama bu yüzde 2 ne için harcanacak? Tanıtım için harcanacak. Tanıtım kime yarayacak? Turizmcilere, ülkemize. Herkes elini taşın altına koymalı” açıklamalarının uygulama ile uzaktan yakından alakası olmadığını söyledi.

Budak, “2023 yılının bütçesi, turizm sektöründen 2,3 Milyar Lira konaklama vergisi toplamayı öngörüyor. Bu rakam merkezi bütçeye dâhil edilecek ve turizmle hiç de alakası olmayan alanlara harcanacak. Antalyalı ve Antalya Milletvekili olan Mevlüt Çavuşoğlu’nun konaklama vergisinin nasıl toplandığından ve nereye harcanacağından bi haber olması hayret verici” diye konuştu.

Tüm dünyada konaklama vergilerinin yerel yönetimlere aktarıldığını hatırlatan Budak şöyle konuştu:

TOPLANAN KONAKLAMA VERGİSİ, BÜTÇEYE YAMA YAPILACAK

 “2023 yılının bütçesi, turizm sektöründen 2,3 Milyar Lira konaklama vergisi toplamayı öngörüyor. Bu rakam merkezi bütçeye dâhil edilecek ve turizmle hiç de alakası olmayan alanlara harcanacak. Avrupa ülkelerinde ve ABD’de konaklama vergilerinin çoğunluğu, yerel yönetimlere turizmin yoğun olduğu dönemlerde altyapı ve çevre temizliği gibi alanlara harcanması için aktarılır.

Ama Türkiye’deki uygulama tüm itirazlarımıza rağmen sakat doğmuş bir uygulamadır. Alınan konaklama vergisinin ne turizmcilere ne de turizm bölgelerinde yaşayan halka doğrudan bir faydası olacaktır. İktidarın bütçe açığına yama yapmak için gündemine aldığı bir vergi kaleminden daha fazlası değildir”

TURİZM PAYI HARCAMALARI DENETLENMİYOR

Kendisi de Antalyalı ve Antalya Milletvekili olan Mevlüt Çavuşoğlu’nun konaklama vergisinin nasıl ve nereye toplandığından bihaber olması Antalya’ya olan ilgisizliğini açıkça ortaya koyuyor. Tanıtım için turizmcilerden toplanan pay, konaklama vergisi değil, turizm payıdır. Toplanan bu paralar son derece keyfi ve denetimsiz biçimde “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA)” tarafından harcanmaktadır.

“CİRO ÜZERİNDEN ALINAN VERGİ, SEKTÖRÜN REKABETÇİLİĞİNİ DÜŞÜRÜYOR”

2019 yılı sonunda yürürlüğe giren Konaklama Vergisi uygulaması pandemi nedeniyle defalarca ertelendi. Bu yılbaşı itibariyle toplanmaya başlanıyor. Ciro üzerinden yüzde 2 oranında uygulanacak.  Dünya örneklerinde bu vergi oransal olarak değil, maktu olarak alınıyor. Yani ne kadar harcama yaparsa yapsın, turistlerin faturalarına sabit bir ücret ekleniyor. Son olarak İngiltere’de bu uygulama hayata geçti.

Manchester kenti, otelde, misafirhanede ya da apartman dairesi kiralayarak şehirde kalacaklardan konaklama vergisi alacak. Kararla birlikte, şehirde konaklayanlar 1 sterlin ücret ödeyecek. Turistlerden alınacak bu verginin geliri, kültürel etkinliklere, turizm girişimlerine ve sokak temizliğine harcanacak. Venedik, Roma ve Barselona gibi kentlerde de sabit oranda konaklama vergisi alınıyor. Ciro üzerinden alınan oransal vergi, turistlerin maliyetlerini artırarak sektörün rekabetçiliğine de darbe vuruyor.

“MİLLET İTTİFAKI İKTİDARINDA KONAKLAMA VERGİSİ, YEREL YÖNETİMLERE AKTARILACAK”

Millet İttifakı olarak hazırladığımız Ortak Politikalar Metni’nde çok açıkça beyan ettik: “Otellerden alınan konaklama vergisinin büyük bir kısmını, kentin tanıtımında ve turizminin geliştirilmesinde kullanılmak üzere yerel yönetimlere bırakacağız”.

Konaklama Vergisi ruhuna uygun olarak ciro üzerinden değil, sabit bir vergi olarak toplanacak ve turizm kentlerinin gelişimi ve rehabilitasyonuna harcanmak için yerel yönetimlere aktarılacak. Turizm sektörünün rekabetçiliğini düşüren bir vergi kalemi olmaktan çıkarılacak.”

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.