Burhan Sili: Ön rezervasyonlar 2022’yi geçti

ALTİD Başkanı Burhan Sili, "Ön rezervasyonlar 2022’yi solladı. Nisan ayı itibarıyla tesislerin yüzde 50’si açıldı. Alanya'ya en çok turist yollayan ilk 3 ülke Rusya, Almanya ve İngiltere" dedi.

04/04/2023 14:39
Burhan Sili: Ön rezervasyonlar 2022’yi geçti

ALTİD Başkanı Burhan Sili, Yeni Alanya'ya yaptığı sezon değerlendirmesinde, "Ön rezervasyonlar 2022’yi solladı. Nisan ayı itibarıyla tesislerin yüzde 50’si açıldı. Alanya'ya en çok turist yollayan ilk 3 ülke Rusya, Almanya ve İngiltere" dedi.

2023 turizm sezonunda 2019 rakamlarının zorlanacağını belirten Sili, 2023’te Alanya’yı iyi bir sezonun beklediğini söyledi. 2023 sezonuna ilişkin öngörülerini paylaşan Burhan  Sili, "Tesislerin geçmiş dönem kapasiteleri bir anlamda da verdiği hizmet bu dönem doluluklarına etki ediyor. Ön rezervasyonlar 2022’nin ilerisinde. Deprem döneminde bir durağanlık yaşandı ancak, tekrar toparlandı.

Alanya’da mayıs ayı itibarıyla bütün tesisler açılmış olacak

Genel anlamda Alanya’da mayıs ayı itibarıyla bütün tesisler açılmış olacak. Alanya’da şu anda tesislerin yüzde 50’si açıldı. Nisan-mayıs geçmiş dönemlere nazaran daha düşük kapasitede geçecek. Ancak haziran itibarıyla olağanüstü bir durum olmazsa 2022 sayılarının da üzerine çıkacak. Hatta 2019 rakamlarını da zorlarız.

Orta Avrupa ve Hollanda’dan yoğun rezervasyon alıyoruz. Rusya pazarında uçaklarla ilgili belirsizlik var. Ancak Rusya pazarından gelecek olan turist sayısı 2022 rakamlarının altında olmayacak. Ortadoğu ve Doğu Avrupa pazarlarından geçen yıllara nazaran daha yüksek sayılarda turist ağırlayacağız. 2023 turizm sezonunda Alanya ve Türkiye’yi iyi bir sezon bekliyor.

İşte Alanya’ya en çok turist gönderen ilk 10 ülke

Alanya’ya bu yıl en çok turist yollayan 10 ülkeyi sıralayan Sili, " Antalya Havalimanı ve Alanya-Gazipaşa Havalimanı’ndan aldığımız bilgilere göre Alanya’ya en çok turist Rusya, Almanya, İngiltere, Polonya, İran, İsrail, Kazakistan, Hollanda, Ukrayna ve Danimarka’dan geliyor" dedi.

Antalya bölgesindeki diğer destinasyonlar hakkında da bilgi veren Sili, "Kundu en avantajlı olan bölge. Kundu’daki tesislerin neredeyse tamamı kış döneminde de çalışıyor. Belek de ona keza öyle. Side bölgesi Alanya bölgesine nazaran özellikle Avrupa’dan, Almanya’dan çok rezervasyon alıyor.

Kemer ile Alanya daha çok benzeşiyor. Alanya kışın şehir yaşamı olması hasebiyle belli bir sayıda tesisini açık tutuyor ancak Kemer kışın kapalı oluyor. Bizi bu yıl en çok maliyetler zorlayacak ancak sezonu en iyi şekilde atlatacağımıza inanıyorum" dedi.

2023'TE ALANYA'YA EN ÇOK TURİST YOLLAYAN İLK 10 ÜLKE

  1. Rusya
  2. Almanya
  3. İngiltere
  4. Polonya
  5. İran
  6. İsrail
  7. Kazakistan
  8. Hollanda
  9. Ukrayna
  10. Danimarka

Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.