Burhan Sili: 12 ay istihdam çözüme kavuşturulmalı

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sil ise sektörde 12 ay istihdam konusunun mutlaka çözülmesi gerektiğini söyledi.

27/03/2024 14:58
Burhan Sili: 12 ay istihdam çözüme kavuşturulmalı

Turizmin emek yoğun bir sektör olduğunu vurgulayan Sili, ‘’İnsana insanla hizmet verilen bir yapısı olması nedeniyle sektörümüzde her daim nitelikli personel ihtiyacı söz konusu. Türkiye’de hızla gelişen turizm nedeniyle personel ihtiyacının artmış olması ve akabinde pandemi sürecinde yaşanan nitelikli personel erozyonu bugün personel tedariki noktasında ki sorunun çok daha ciddi boyutlarda hissedilmesine neden oluyor. Özellikle kıyı kesiminde mevsimsellik arz eden turizm faaliyetlerinden dolayı, çalışanların 12 ay istihdam edilememesi insanların bu işi yaşamlarını idame ettirecekleri bir meslek olarak görememelerine neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

Devlet ve sektör ortak bir çalışma yapmalı

Sili, öncelikle devlet ve sektörün ortak bir çalışma yaparak, maliyetlerin de kapalı olunan dönemlerde paylaşılması ile birlikte 12 ay istihdam konusunun çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti. Burhan Sili, ‘’Burada önerimiz kapalı olunan dönemlerde SGK ve işveren paylarının sıfırlanması, ücretlerin ise işveren tarafından ödenmesi konusudur. Bu çalışan personelin 12 ay ücret alabilmesini, işsizlik oranının azalması bağlamında da işsizlik ödeneği gibi devlet tarafından yapılan diğer sosyal yardımların da azalmasını sağlayacaktır.’’ dedi.

Sosyal olanaklar daha olumlu hale getirilmeli

Turizm okullarında teorik ve pratiğin aynı süreçte yapılabilmesinin önünün açıldığını belirten Burhan Sili, sözlerini şöyle tamamladı.

"Ancak bu daha da yaygınlaştırılmalı. Yabancı personel istihdamının azaltılabilmesi için turizm okullarında lisan eğitiminin ciddi olarak ele alınması gerekmektedir. Diğer yandan günümüzde çalışanlar geri hizmetlerde çalışmak istemedikleri için farklı ülkelerden yabancı personel istihdamı gündemdedir ki bu da ücretler, çalışma şartları, sosyal olanakların artırılması gibi yöntemlerle çözümlenmeye çalışılmalıdır. En nihayetinde eski, yeni tüm çalışanlarda aidiyet hissinin oluşturulabilmesi için yönetici kadrolarına ciddi iş düşmektedir. Sosyal olanaklar çalışma şartlarının daha olumlu hale getirilmesi gibi yöntemlerle yöneticilerin yapacağı çalışmalara destek sağlanmalıdır" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.