Bu yıl turizm bir şekilde başlayacak, bundan hiç şüpheniz olmasın…

Turizm oldukça romantik duygusal anlar için unutulmaz bir atmosfer sağlasa da, kendi içinde katı koşulları ve rekabeti çok sert olan ticari bir alan.

Hüseyin Baraner 03/02/2021 16:54
Bu yıl turizm bir şekilde başlayacak, bundan hiç şüpheniz olmasın…

Özünde sempati ile büyüyen ve güçlenen, empati ile sürdürebilir hale dönüşen bir halk sanayisi aslında turizm.

Küresel medyaya bir bakın!

İnsanlık için travmatik boyutlara ulaşan son 12 aya göz gezdirdiğimizde, dünyanın her ülkesinde en çok turizm sektörünün durumu ile haberler yapıldığını görürsünüz.

Bu turizmin çok popüler olduğu veya en çok kaybedenin turizm sektörü olduğundan değil, bilakis turizm olmadan dünya ekonomisinin yürümediğinin bir gerçek olarak kendini kanıtladığından kaynaklanıyor.

Şimdi piyasalara dönelim.

Uzmanlar ne diyor, rakipler ne yapıyor?

Önce bir İspanya’ya bakalım, sonra Türkiye’ye.

İspanya mı, Türkiye mi? Hangisi turizm sezonuna hazır?

İspanyollar’ın Mayorka adasında Paskalya'da turizmi başlatabilmek için seferber olduğunu öğreniyoruz İspanyol meslektaşlarımızdan.

Avrupa’nın önemli gazeteleri Balear Turizm Bakanı Iago Negueruela, adaya yapılacak gezilerin en kısa zamanda tekrar mümkün olmasını sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yaptığını yazıyor.

Geçen hafta eyalet hükümetinin sorumlu Genel Sekreteri Fernando Valdés ile yapılan görüşmede Balear Adaları'ndaki turizmin kısa süre sonra yeniden canlandırılabilmesi için daha güvenli seyahat koridorları oluşturması için karar alındı.

Paskalya’da ilk açılan destinasyonun Mayorka olması için yoğun çalışmalar yapılıyor.

Ancak bu yıl çok inişli çıkışlı bir performans sergilediler.

Ülkede kalıcı bir güvenli turizm hareketini tam uygulayamadılar.

İspanyol turizmciler şimdi geçen yıla nazaran daha hazır gibi görünüyorlar.

Aralarında “geleceğin turizmi” adı altında bir birlik oluşturdular.

Pandemi, insanların tatil planlarını alt üst etti, ancak insanlarda tatil ve yolculuk tutkusu bitmek bilmiyor! Bunu artık ezberledik, şimdi artık ‘Tiempo de Action’ diyorlar.

İspanyollar öncelikle ilk etapta huzur veren hoş deneyimler sunan, dinlendirici bir ambiyansta lezzetli ve sağlıklı damak tadlarına odaklanan sürdürülebilir güvenli konaklama tesisleri projelerini çoğaltmayı hedefliyorlar.

İspanyol turizmcilerin en moda sözleri çınlıyor etrafta

Hepsinin dilinde “değişim, dönüşüm ve döngüsel ekonomi” sözleri pelesenk oluyor...

Gitti üç ‘S’, geldi üç ‘D’

Resmi makamlar izin verdiği anda kaynak pazarlara güvenli seyahat koridorları açılacak. Eş zamanlı olarak Avrupa halklarına çok sıcak tatil mesajları verilecek.

İspanyollar Mayorka’nın turizmdeki uğuruna inanıyorlar.

İspanyol turizm bakanı Reyes Maroto, turizmin yeniden canlandırılması için İspanya nüfusunun yüzde 30 ila 40'ının Paskalya tatiline kadar aşılanacağını varsayıyor.

Turizm Bakanı Maroto, Nisan ayından itibaren tatil işini yeniden canlandırın talimatını verdi.

Reyes Maroto, Paskalya'da, en azından İspanya içi seyahat hareketini başlatmayı hedeflediğini söyledi.

Maroto, uluslararası ziyaretçiler İspanya'ya geri döndüklerinde ülkenin iyi bir donanıma sahip olduğuna tanıklık edeceklerini söyledi.

İspanyol meslektaşlarımız, AB’nin İspanya’ya vereceği 5 milyar avrolukYeni Nesil Kalkınma Yardımı’ beklentisi içinde değişim ve dönüşüm projeleri ile yatıp kalkıyorlar.

Nedense İspanyol başbakan sektöre heyecan vermiyor

Ocak ayında, İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, nüfusun yaklaşık yüzde 70'inin aşılanmadan bu yaz sonuna kadar turistlere izin verilemeyeceğini söylemesi seyahat endüstrisinde bir tepkiye neden olmuştu.

Oysa İspanya’ya en çok turist taşıyan tur operatörü TUI, olumlu haber vermeye devam ediyor.

Avrupa'nın en büyük turizm grubu TUI, seyahat pazarının bu yıl güçlü bir şekilde toparlanmasını bekliyor. TUI CEO'su Joussen, dün yayınlanan bir söyleşide 2021 yılı için büyük ölçüde normal bir yaz sezonu beklediğini yeniledi.

Ancak burada şunu da hatırlatmakta fayda var:

- Dünyadaki tüm Tur operatörleri yaralı.

- Şimdi dünya piyasaları üzerinden gelelim Türkiye’ye.

- Artık hiç bir multi destinasyonlu büyük tur operatörünün hesabı Türkiye olmadan tutmaz.

-  Dünya turizminde çok farklı yeni işletme ve pazarlama modelleri üzerine talepler var.

- Müşterinin parasının güvenliği pandemiden sonra en önemli konu.

Dünyadaki mevcut turizm pazarlama yapılarının sncak güçlü destinasyonlar üzerinden yeniden ayağa kalkabileceği biliniyor.

Piyasalar Türk turizminin gücünün farkında...

Türk turizm sektörü kazandıran ve paylaşan bir geleneksel yapıya sahip. Şimdi piyasalarda Mayıs ayı sonlarına doğru yoğunlaşacak seyahat talepleri beklentisi doğrultusunda bazı destinasyonların uçak sıkıntısı çekebileceği konuşuluyor.

Bu konuda en donanımlı ülkenin Türkiye olduğu belirtiliyor

Türk özel havacılık sektörünün en esnek ve hızlı hareket kabiliyetine sahip bir dinamik yapıya sahip olduğu için özellikle piyasaların belki tahminlerden daha önce harekete geçme durumunda Türklerin oluşan yeni pastadan kalın bir dilim kapabilecekleri söyleniyor.

Avrupa’daki tüm seyahat acentalarının gözünde Türkiye’nin yeri başka

Acentalar, “Türk otelcileri ile iletişim kurmak diğer ülkelerden daha kolay. Müşterilerimizin tatil süresinde memnuniyetini Türk otellerinde daha iyi kontrol edebiliyoruz” diyorlar.

Özellikle Alman seyahat acenteleri arasında “yeni süreçte otelci Türk dostlarımız ile el ele vereceğiz ve yeni hedeflere koşacağız“ diyenlerin sayısı oldukça çok.

Şimdi görünen o ki acenteler, Türkiye’ye daha çok sarılacak.

Zira, paket turlar için halen en uygun ülke Türkiye, en iyi hizmet kontrolü ve geri dönüş alınan ülke de Türkiye.

Bu verilere paralel olarak ‘Yeni Normal’de Avrupalı yorgun ebeveynlerin gözünde aileler için Türk otelleri genel uygunlukta yine en ön plana çıkıyor.

Çocuklu anneler babalar, yeni tatil taleplerinde bir ağızdan “sıkıldık, daraldık, bize büyük odalar, geniş bahçeler lazım, bu da en çok Türk otellerinde varmış!” diyorlar.

Ayrıca tüm araştırmalarda en esnek ve yeni zamana en uygun destinasyonlar arasında Türk otelciliği çok saygın bir noktada yerini koruyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve sektörün ortak olarak yarattığı ve bugüne kadar kesintisiz bir şekilde büyük bir titizlik ile uyguladığı ‘Güvenli Turizm’ (Safe Tourism) çalışmaları ülkemizi sevmeyenler tarafından bile takdir ediliyor.

Bunun farkında olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güvenli Turizm Sertifikası bakanlıktan belgeli olan veya olmayan, 50 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesisleri için zorunluluğunu bir güncelleme yaparak 30 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerince zorunlu hale getirdi.

Bakanlık tüm çalışanları ile üç açıdan yeni döneme hazırlanıyor

- Türk turizm ürünlerinin kurumsal piyasa itibarı kazandırmak ve bunun sıkı kontrolü

- Mevcut yoğun Turist rotalarına fiziki rahatlık kazandırmak için Korona sonrası süreç için müşteri taleplerine uygun yeni rotaların piyasalar ile tanıştırılması.

- Belediye belgeli tüm otel ve pansiyonları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın denetimine alıp, kurumsallık içinde bütünsel bir ‘Turkish hospitality’ yaratmak ve küçük tesislerin kârlılığını artıracak dönüşüm projelerini hayata geçirmek.

Bu hazırlıklar içerisinde sektörümüzde oluşan beklentiler ve umutlar büyük

Bizim tarafta herkes hazır durumda piyasalardan bir işaret bekliyor

Avrupa’da gündem Mart ortası değişir, piyasalarda ilk hareketlilik başlar.

Hatırlatma amaçlı Türkiye reklamları Avrupa’da zaten devam ediyor.

Nisan ayında seyahat acentalarındaki satışlar her gün artarak, piyasaya ilk defa yeni likidite sağlayan dönemeç aşılır.

Mayıs ayında hava trafiği ivme kazanır. Haziran ayından sonra adım adım eski günlere döneriz.

Tüm kronik karamsarlara, daimi notorik eleştirenlere ve hiç bir piyasa bilgisi ve geçmişi olmadan atıp tutanlara rağmen, ben şahsen 2021 yılında Türk turizmi için büyük bir yeni dönemin başlayacağına inanıyorum.

Yarının piyasaları için tüm dünyada ateşlenen dönüşüm seferberliğini kazanan ülkeler grubunda Türkiye yerini alacaktır...


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.