Bu yıl çok iyi gidiyoruz 2023’te rekorlar gelebilir

Türkiye geneli için yılın ilk 4 aylık verileri değerlendiren Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, "2022 çok başarılı bir yıl oluyor. Beklenmedik bir aksilik olmazsa, 2023’ün turizmde rekorların kırıldığı yıl olacağını şimdiden görüyoruz" dedi.

22/06/2022 12:15
Bu yıl çok iyi gidiyoruz 2023’te rekorlar gelebilir

Sadi Özdemir, dünya.com'daki köşesinde, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin'in turizm sezonunun ilk dört ayı ile ilgili değerlendirmelerine ve turizm sezonun devamına ilişkin öngörülerine yer verdi.

Sadi Özdemir'in yazısının ilgili bölümü şöyle: 

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, en başından beri bu yıl için 42 milyon turist ve 35 Milyar Dolar turizm geliri hedefine inanan isimlerden. Eresin, Türkiye geneli için yılın ilk 4 aylık verileri üzerinden şunları söyledi: “Yılın ilk 4 ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 172 artışla 8 milyon 885 bin kişi oldu. Bunun 7 milyon 477 binini yabancılar, geri kalanını yurtdışında yaşayan Türkler.

İlk 4 ayda İstanbul’a gelen turist sayısı yüzde 135 artışla 3 milyon 882 bin kişi oldu. İstanbul 2019 yılına göre yüzde 30-35 daha fazla turist almaya başladı. Ortadoğu ve Körfez kökenli turistler yoğunlukta ama diğer pazarlardan da olumlu işaretler alıyoruz. Amerika ve Avrupa pazarlarında hareket başladı. Latin Amerika’dan turist girişlerimizin artmasını bekliyoruz. İran pazarı da çok iyi.

Odabaşı gelirlerimiz, yüzde 137 artışla 61,8 Euro oldu

İlk 4 ayda Güney Amerika pazarlarında yüzde 370, Avrupa’da yüzde 382, Japonya’da yüzde 236, ABD’de yüzde 224 artış oldu. Haziran itibariyle İstanbul otellerimizde doluluk oranlarımızın yüzde 65-75’lerde olmasını bekliyoruz. Ortadoğu’da okulların tatile girmesiyle temmuz, ağustos ve eylül ayı ortalama dolulukların yüzde 85-90’lar düzeyine gelmesini bekliyoruz.

Ay bazında 2019 yılının doluluklarını yakalayacağız gibi görünüyor. Odabaşı gelirlerimiz ise yüzde 137 artışla 61,8 Euro oldu. 2019 yılının ilk 4 ayında İstanbul’da odabaşı gelirler 58 Euro olmuştu. 2022 çok başarılı bir yıl oluyor ama yine beklenmedik bir aksilik olmaması halinde 2023’ün turizmde rekorların kırıldığı yıl olacağını şimdiden görüyoruz.”                  

İtalyanlar, İspanyollar şehirlerimize geliyor

Deniz, kum, güneş turizminde rakibimiz İtalya ve İspanya’dan gelen turist sayısında da artış olduğunu söyleyen TÜROB Başkanı Müberra Eresin, ilişkilerimizin düzelmeye başlamasından sonra İsrail, BAE, Mısır ve S. Arabistan’dan da benzer artışlar görüldüğünü belirtiyor. Latin Amerikalı ve Ortadoğulu turistlerin İstanbul gibi şehirlerimizde konaklama sürelerinin de uzun olduğunu, bunun yıllardır çok arzulanan şehirlerimizde turist başına konaklama süresini yükseltmeye başladığını anlatıyor.

Eresin, turizmcilerin pandemi günlerinde ve sonrasında çabuk organize olmalarıyla ilgili de şöyle konuşuyor: “Sektör pandemiden çok etkilendi ama yine de diğer ülkelere göre daha iyi durumdaydık. Çabuk organize olduk, 2021’de çabuk toparlandık. Bunda turizm bakanımızın katkısı büyük, kendisinin sektörden biri olması zor zamanlarda hepimiz için büyük avantaj sağladı. Hem sektörden biri hem de iletişime açık. Tabii ki iletilen her konuyu kendi ekibiyle oturup çalışıyor ama sektörün görüşlerine de büyük önem veriyor.”

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.