Bodrumlular, Limak’ın otel projesine dava açmaya hazırlanıyor

Muğla’nın Bodrum ilçesi Kızılağaç Mahallesinde Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 36 bin 220,89 metrekarelik alanda yapılması planlanan Turizm Konaklama Tesisi Projesi için ÇED gerekli değildir kararı verilmişti. Bölge halkı projeye karşı hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı.

16/06/2024 01:00
Bodrumlular, Limak’ın otel projesine dava açmaya hazırlanıyor

Muğla’nın Bodrum İlçesi Kızılağaç Mahallesi Gerenkuyu Mevkiinde 36 bin 220,89 metrekarelik alanda 214 oda kapasitesinde Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından planlanan Turizm Konaklama Tesisi Projesi için 8 Aralık 2023’te ÇED süreci başlatıldı. Proje Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm alanı olarak belirlenmiş olan ve 1 nolu özel parsel olarak tanımlanan 36 bin 220,89 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek.

Söz konusu 1 nolu özel parsel, 17 bin 313 metrekare yüzölçümündeki 312 ada 1 parsel, bu parsel ile yol arasında kalan alan ve yine 312 ada 1 parsel ile kıyı arasında kalan 2 adet Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Alan (DHTA) toplamında oluşuyor.

ÇED GEREKLİ DEĞİL KARARI VERİLDİ

Bodrum Belediyesi’nce 17 Mayıs’ta yapılan duyuruda, Muğla Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nce 15.06.2024 23:13 Bodrumlular, Limak’ın otel projesine dava açmaya hazırlanıyor.

Turizm Konaklama Tesisi Projesi için ÇED gerekli değildir kararı verildiği öğrenildi. Proje alanı Aydın Muğla Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında O19 paftasında yer almakta olup “orman alanı” gösteriminde. Ayrıca “önemli doğa alanı”, “kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi/turizm merkezi” ile “doğal sit” gösteriminde yer alıyor. Proje bedeli 354 milyon 244 bin 077,74 TL olarak belirlendi.

LİMAK 49 YILLIĞINA TAHSİS HAKKI KAZANDI

Söz konusu Proje’nin, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından 2023/1 sayılı Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsis’i kapsamında ihalesi yapıldı ve yatırımcı Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ihaleyi kazanarak Projeyi yapmak üzere 49 yıllığına tahsis hakkı kazandı.

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre; Turizm tesisinde, konaklama birimlerinin (214 oda) yanı sıra havuzlar, ana restoranlar, alacarte restoranlar, lobby bar, poolbar, fitnesssauna, spa, teknik alanlar, depo ve idari ofisler vb. birimler yer alacak.

Söz konusu alan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 02.06.2010 tarihinde onaylanan 1/5000 Ölçekli Yalıçiftlik (Bodrum-Muğla) 1. Etap Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Muğla Bodrum Yalıçiftlik 1. Etap Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında. Gerenkuyu’ya yapılacak projeye karşı yöre halkı ve avukatları, hukuk mücadelesi başlatacaklarını açıkladı.

REMZİ KAZMAZ: “AKBELEN AĞAÇLARIMIZI KESEN BU ŞİRKETE İNANMIYORUZ”

Köylülerin Avukatı Remzi Kazmaz açıklamalarda bulundu. Muğlagaztesi'nde yer alan habere göre Kazmaz, “Limak inşaata iktidar eliyle tahsis edilen ve ‘Çed raporu gerekli değildir’ raporunun iptali için dava açmak üzere hazırlıklarımızı yapmaya çalışıyoruz. Bodrum yalnız değildir. Adrese teslim şeklinde Ankara’dan gelen projeleri teslim ettirmeyeceğiz. İmar planlarında ‘Günü Birlik Turizm’ olarak görülen bu yerlere nasıl olurda 240 odalı lüks oteller ve müştemilatlar, restoranlar, havuzlar kurulur?

İmar planlarını değiştirmeyeceğini söyleyen şirket, ‘Günü Birlik Turizm’ imar planlı yerlerden bahsederken samimi değildir. Biliyoruz ve tanıyoruz bu şirketi. Akbelen ağaçlarımızı kesen bu şirkete inanmıyoruz. Bu projeyi kabul etmiyoruz, bu projeyi reddediyoruz” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.