Bodrum’da otellerin personel çıkarmaya başlamasını üzülerek izliyoruz

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Bodrum’da sezonun iyi gitmediği ve dolulukların düşük olması sebebiyle, maliyetlerin karşılanamadığı, personel çıkarmaların başladığını üzülerek okuduk.

19/07/2023 12:00
Bodrum’da otellerin personel çıkarmaya başlamasını üzülerek izliyoruz

Bodrum gibi dünyaca ünlü bir beldenin bu duruma gelmesi ülkemiz adına da can sıkıcı. Bodrum yerli turistin çok tercih ettiği bir bölge ancak bu yıl ekonomik koşullar sebebiyle yerli turist sayısı azaldı. Türkiye’deki tesisler çok pahalı olduğu için, vizesiz girilebilen ülkelere akın var. Karadağ, Dubai, Mısır gibi ülkelerde, Türkiye’den daha ucuza konaklamak mümkün. Bu sezon süresince misafir akışı stabil bir şekilde devam etmedi.

Bayram süresince yüzde 100 doluluk yaşandı, ardından rakamlar düştü. Bugün ve yarın için bakacak olursak yine yüzde 100 doluluk var, ancak bu doluluk ay sonuna kadar devam edecek diyemiyorum. Haftalık takip ediyoruz rezervasyonları. Avrupalı turist sayılarına baktığımızda, 2019 rakamlarının üstünde misafir aldığımızı görüyoruz.

Ancak Rus turist sayımızdaki düşüş sebebiyle, sönük bir sezon geçiriyoruz. Her şey dahil sistemiyle çalışan tesislerin, maliyetlerle başa çıkabilmesi de hiç kolay değil. Enerji ve yakıt zamları da eklenince, binlerce kişiyi ağırlayan tesisler için korkunç maliyetler ortaya çıkıyor. Ekonomik koşullarımız bu şekilde devam ederse, baş edebilmek imkansız hale gelecektir. Sistem üzerinde düşünmek gerekir. Ancak her karşılaştığımız zorlukta, personel çıkarmaların yaşanması çok tatsız bir durum. Zaten personel konusunda zorluklar yaşıyoruz. Pandemi döneminde başka sektörlere kaptırdığımız insanlarımızı, sektöre yeniden kazandırmaya çalışıyoruz.

Yaşadığımız ilk zorlukta alacağımız ilk tedbir personel çıkarmak olmamalı. Emekçilerimiz olmadan işletmelerimiz de olmaz. Sektörün devamlılığını sağlamak için, uzun çalışma saatlerinde fedakarca çalışan emekçilere daha vefalı davranmak durumundayız. Umarım sezonun devamında, her beldemiz daha yoğun zamanlar geçirir. Ekonomik koşullar daha normal hale gelir. Emeğimizin karşılığını alabildiğimiz sezonlar geçirmek dileğiyle” dedi. (Yenialanya)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.