Bizler motivasyon ustasıyız, turizmde karamsarlığa yer yok

TravelShop Turkey, bir uluslararası online çalıştayını daha başarıyla tamamladı. Bu kez sektörü, Düğün, Festival, Event, Ekoturizm, Gastronomi Turizmi olan dünyanın önde gelen turizm STK başkanları bir araya geldi.

24/05/2020 02:29
Bizler motivasyon ustasıyız, turizmde karamsarlığa yer yok

TravelShop Turkey, bir uluslararası online çalıştayını daha başarıyla tamamladı. Bu kez sektörü, Düğün, Festival, Event, Ekoturizm, Gastronomi Turizmi olan dünyanın önde gelen turizm STK başkanları bir araya geldi. Etkinliğe 107 ülkeden, 1154 turizmci kayıt yaptırdı.

Dünyada ilk kez birbirinden farklı alanlardaki turizm STK’larının aynı panelde konuşmacı olarak buluşmasını sağlayan; bilgi ve tecrübelerini paylaşmasına, kıtaların online olarak birleştirilmesine olanak sunan etkinliğin moderatörlüğünü, TravelShop Genel Müdürü Murtaza Kalender yaptı.

‘Turizmde Moral ve Motivasyon Çalıştayı’nın 6’ncısını düzenlediklerini ifade eden Kalender, “Dünyanın en yeni trendleri olan ve en çok para harcanan sektörlerinin başında gelen Düğün, Festival, Event, Eko Turizm, Gastronomi Turizmi dernek başkanlarıyla birlikte, Dünya Tur Operatörleri Birliği Başkanı’nın da konuşmacı olarak katılması, turizm camiamız ve ülkemiz adına çok önemliydi.

Yapmış olduğumuz bu çalıştayın amacı; turizmi 81 ile yaymak ve 12 ay sürdürülebilir turizmi ülkemizde yaygınlaştırmaktı. Bu anlamda, ifade etmek isterim ki, yapmış olduğumuz bu çalışmalar ülkemiz ve turizm sektörü adına çok önem arz ediyor.

Bu çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Bir sonraki online çalıştayımız, 10 Haziran 2020 tarihinde ve saat 17:00’da gerçekleşecek. Aşağıda linkten tüm sektör temsilcilerimiz ücretsiz kayıt yaptırabilirler. www.travelshopturkey.com/OnlineMeeting.html Ayrıca, işbirliği, destekleri ve katkılarından ötürü ISTTA’ya çok teşekkür ederim.”

TravelShop Turkey’in 6’ncısını düzenlediği Moral Motivasyon Çalıştayı’na konuşmacı olarak, Uluslararası Destinasyon Düğünleri Profesyonelleri Derneği (IADWP) Başkanı & Kurucusu Kitzia Morales, Modern Yiyecek Turizminin kurucusu ve Dünya Gastronomi Seyahatleri Derneği (WFTA) Başkanı Erik Wolf, Uluslararası Festival ve Etkinlik Derneği (IFEA World) Başkan ve CEO’su Steven Wood Schmader, Uluslararası Eko Turizm Örgütü (TIES) Direktörü Jon Bruno, Güney Hindistan Global Tur Operatörleri Derneği (SIGTOA) Başkanı Kishore KV, ISTTA Başkan Yardımcısı Eyüp Babür ve Bodrum Tanıtma Vakfı üyesi Zeynel Kılıç katıldı.

Etkinlikte yaptığı konuşmada düğün turizminin dünyada çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Uluslararası Destinasyon Düğünleri Profesyonelleri Derneği (IADWP) Başkanı & Kurucusu Kitzia Morales: “İnsanlar artık değişik ülkeler ve şehirlerde düğün yapmaya başladılar. Dünyada en çok para harcanan organizasyonların başında elbette düğünler geliyor. 2021 yılında tekrar düğünler gündeme gelecek” dedi.

Modern Yiyecek Turizminin kurucusu ve Dünya Gastronomi Seyahatleri Derneği (WFTA) Başkanı Erik Wolf da, “Dünyada yeme içme kültürü yani Gastronomi Turizmi hızlı bir tırmanışta. Bizler, sadece bir ülkenin yemek kültürünü değil, tarih, yaşam biçimi ve doğasını da tanıtıyoruz. Bu açıdan WFTA, çok önem arz eden bir organizasyon. Bizler, elimizden geldiğinde dünyanın farklı yemek kültürlerini tanıtmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Uluslararası Festival ve Etkinlik Derneği (IFEA World) Başkan ve CEO’su Steven Wood Schmader de, “Biz dünyada birçok festival ve etkinliği organize eden bir dernek olarak pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biriyiz denilebilir. Şu anda bütün müşterilerimiz bu salgının sonlanmasını bekliyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde bu tur etkinlikler hızla ve daha önce olduğu gibi devam edecektir” dedi.

Uluslararası Eko Turizm Örgütü (TIES) Direktörü Jon Bruno da konuşmasında,“Biz Eko turizmi temsilen, dünyada en çok farkındalık yaratan, doğanın dokusunu koruyan bir derneğiz. Bizim müşterilerimiz daha bilinçli ve doğayı, kültürü ve yaşam formlarını koruyup kollayan bir kitle. Dünyanın birçok ülkesinden üyelerimiz mevcut. Covid-19 Pandemisinden dersler çıkararak doğayla barışık bir şekilde, çevreyi ve havayı kirletmeden etkinliklerimize kaldığı yerden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.    

Hindistan’ın dünyaya en çok turist gönderen ülke olduğunu vurgulayan Güney Hindistan Global Tur Operatörleri Derneği (SIGTOA) Başkanı Bay Kishore KV, “Hindistan, dünyaya en çok turist gönderen ülke. Özellikle Türkiye’ye seyahat başı çekiyor. Pandemi sonrası Türkiye yine en popüler destinasyonlardan biri olacaktır” dedi.

ISTTA Başkan Yardımcısı Eyüp Babür de çalıştayda yaptığı konuşmada, “İstanbul dünya turizminin en gözde destinasyonlarından biri, birçok uluslararası marka ve yerel zincirleriyle şimdiden gerekli önlemleri aldık. İstanbul Pandemi sonrası çok kısa sürede toparlanacak bir destinasyon” diye konuştu.

Bodrum Tanıtma Vakfı üyesi Zeynel Kılıç da, “Bodrum Haziran itibariyle turizme açılacak ve bu konuda gerekli tüm hazırlıklar tamamlandı” dedi. Etkinlikte birçok konuşmacı da soru- cevap bölümünde yer aldı.

Etkinliğin kapanış konuşmasını yapan Murtaza Kalender, katılımcı ve konuşmacılarına teşekkür ederek; turizmin kıtaları birleştiren, kültürleri bir araya getiren, insanları mutlu edip motivasyonlarını sağlayan en saygın meslek guruplarından birisi olduğunu belirtti. Kalender; “Kıtaları birleştirip, kültürleri barıştırı, insanları mutlu etmek istiyorsak, turizme sahip çıkmalıyız. Bizler motivasyon ustasıyız, turizmde karamsarlığa yer yoktur” dedi.

Yorumlar