Bir ülke daha Ruslara vizeyi kaldırıyor

Rusya’nın Angola Büyükelçisi Vladimir Tararov, Angola’nın başta Ruslar olmak üzere G20 ülkelerinin vatandaşları için vizesiz rejim uygulamayı planladığını ve tasarının birimler arası koordinasyon aşamasında olduğunu söyledi.

08/09/2023 13:38
Bir ülke daha Ruslara vizeyi kaldırıyor

Mart ayında Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan diplomatik bir kaynak, Angola ve Rusya’nın Nisan-Mayıs aylarında yapılacak hükümetler arası komisyon toplantısında vize kolaylığı konusunda anlaşabileceğini söylemişti.

Haziran ayında Afrika ülkesinin Moskova Büyükelçisi Augusto da Silva Cunha yaptığı açıklamada, Angola’nın Ruslar için turist vizesi alımını basitleştirdiğini, artık vizelerin elçiliğe gitmeden online olarak verilebileceğini söylemişti. Cunha, diğer vize türlerinin basitleştirilmesinin yakın gelecekte Angola-Rusya hükümetler arası komisyonunun bir sonraki toplantısında ele alınabileceğini de sözlerine ekledi.

Rusya’nın Angola Büyükelçisi Vladimir Tararov, Rus İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Rusya’nın da aralarında bulunduğu G20 ülkelerinin vatandaşlarının Angola’ya vizesiz girişine ilişkin yasa tasarısı, Angola parlamentosuna sunulup onaylanmasının ardından, birimler arası koordinasyon sürecinden geçmektedir. Bu girişim ülke yönetiminin doğrudan bir talimatıdır. Yatırım ve turizm potansiyellerini geliştirmek için böyle bir tedbire ihtiyaçları var.” dedi.

Gazeteye göre bu girişim, ülkenin ana yürütme organı olan Bakanlar Kurulu tarafından ortaya atıldı ve kabul edildi; şimdi karar parlamentonun onayına kaldı. İzvestiya gazetesi Rusya’daki Angola büyükelçiliğindeki haber kaynağının, gerçekten de Ruslar için vizesiz bir rejim getirmeyi düşündüklerini doğruladığını yazdı.

G20 ülkeleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, İngiltere, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Kore, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkiye, Birleşik Krallık, ABD ve AB’den oluşuyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.