Bayramda yerli turist Rusya ve BDT'ye alternatif olacak

Kilit Grubuna bağlı Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan, "Özellikle Batı Avrupa pazarlarına uzun dönemdir yatırım yapan bölgeler ve tesisler doluluk bakımından daha iyi sonuçlar elde etti. BDT pazarına çalışan bölge ve tesisler ise, mayıs ayında oldukça zorlandı. Rusya pazarına çalışan tesisler, Rus ve Ukrayna turist açığını iç pazar ve Doğu Avrupa pazarları ile telafi etmeye çalışıyor" dedi.

20/06/2022 11:42
Bayramda yerli turist Rusya ve BDT'ye alternatif olacak

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte daralan Rusya ve BDT pazarına alternatif arayışlarına yönelen turizm sektörü, hareketli geçmesi beklenen Kurban Bayramı ile birlikte iç pazara ağırlık verecek. Rusya ve Ukrayna arasındaki yaşanan savaş nedeniyle turizm sektörü bazı bölgelerde sıkıntı yaşarken, Kurban Bayramı ve sonrasında iç pazarda rekor kırılacağı belirtiliyor.

Sektör temsilcileri, Türkiye’nin cari açığını kapatmada can suyu olacak turizm sektöründe artan maliyet baskısının, kur avantajını ortadan kaldırmakla kalmadığını aynı zamanda finansal dengeleri de tehdit ettiğini bu yüzden sektöre destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Batı Avrupa pazarına yatırım yapan tesisler doluluk bakımından daha iyi sonuçlar elde etti

Kilit Grubuna bağlı Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan, dış ticaret açığını kapatmada önemli rol alacak 2022 yılı turizm sezonunu, Fifri Cinokur imzalı haberde değerlendirdi. Haziran ayı ile birlikte Antalya’nın turizm performansının her geçen gün arttığını, bunda özellikle uçak sefer sayılarının artırılmasının etkili olduğunu ve bunun bölgelere ve tesislere yansımaya başladığını belirten Alşan, şunları kaydetti:

“Özellikle Batı Avrupa pazarlarına uzun dönemdir yatırım yapan bölgeler ve tesisler doluluk bakımından daha iyi sonuçlar elde etti. BDT pazarına çalışan bölge ve tesisler ise, mayıs ayında oldukça zorlandı. Rusya pazarına çalışan tesisler, Rus ve Ukrayna turist açığını iç pazar ve Doğu Avrupa pazarları ile telafi etmeye çalışıyor. BDT pazarlarında diğer bir sorun da normal sezona göre hali hazırda az olan uçuş kapasiteleri ve bunun karşılığında artan yakıt maliyetlerinin uçak biletlerine yansımaları öne çıkıyor.”

“İç pazar rekor kıracak”

Koltuk başı 500 Euro’lar seviyesinden düşmeyen bilet maliyetlerinin orta ölçekli misafir profilini yüksek uçak maliyeti nedeniyle talep dışına ittiğini ifade eden Korhan Alşan, “4 kişilik bir aile sadece uçak biletine 2 bin Euro’nun üzerinde bedel ödemek durumunda. Orta gelire hitap eden konaklama tesislerinin bu sene işleri zor olabilir” dedi. Alım gücü yüksek grubun da bilet artışına daha az hassasiyet gösterdiğini ve nitelikli ve lüks ürünlere yöneldiğini anlatan Alşan, şöyle konuştu:

“Bu durum doğal olarak pazardaki lüks otel ürünlerine daha fazla bir katkı sağlayacak gibi görünüyor. Rusya ve BDT pazarlarındaki daralmada alternatif olarak öne çıkan en önemli pazarlardan birisi de iç pazar. Çok dinamik bir pazar olan iç pazarın, gelmiş geçmiş en büyük rekorunu kıracağı şimdiden söylenebilir. Almanya pazarında Antalya lehine çok pozitif artışlar söz konusu. Gelecek yılların stratejileri belirlenirken Avrupa pazarlarındaki çeşitlilik ve hacmi artırılmalı.”

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.