Bayramda 15 Milyar Liralık turizm hacmi oluşacak

Ramazan Bayramı, pandemi nedeniyle iki yıldır tatile çıkamayan insanlara 5 günlük bir dinlenme imkanı sunuyor. Bayramı memleketlerinde geçirmek isteyenler de hesaba katıldığında ülke çapında 15 Milyar Liralık bir ticaret hacmi oluşacak.

20/04/2022 12:26
Bayramda 15 Milyar Liralık turizm hacmi oluşacak

Pandemi önlemlerinin kalkmasıyla, 2-4 Mayıs arasındaki Ramazan Bayramı tatili, iki yıl sonra hareketli geçmeye aday görülüyor. Otellerde yüzde 86’ya, ulaşımda yüzde 100’e varan fiyat artışı milyonları tatil fikrinden vazgeçirmedi. Bu nedenle bayram tatilinin 15 Milyar TL’lik ekonomi yaratması bekleniyor. Ege ve Akdeniz’de birçok konaklama tesisi şimdiden yüzde 90 doluluk oranına ulaştı.

Bayramda popüler destinasyonların tam dolması öngörülüyor. Rezervasyonların şu anda 5 günlük olduğunu söyleyen turizmciler, yerli turistin yaz tatilinden çok bahar kaçamağı olarak bayram tatiline çıkacağını belirtiyor. Sektör temsilcileri 9-12 Temmuz’a denk gelen Kurban Bayramı’na ise şimdiden rezervasyon yapıldığını söylüyor.

Pandemi şoku atlatılıyor mu?

Bu yılki Ramazan Bayramı, iki yıl sonra sokağa çıkma yasaklarının gölgesinden kurtulacak. Verilen bilgilere göre Türkiye’de 2 kişi için 5 günlük bayram tatili birkaç bin liradan başlıyor, 200 bin TL’ye kadar çıkıyor. Otel fiyatları artsa da tur operatörleri tatilcilere özel paketler hazırladı. Turizmciler, son dakikacı yerli turist ile birlikte rezervasyonların önümüzdeki hafta yoğunlaşmasını bekliyor.

Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Süzer, Dünya'dan Selenay Yağcı imzalı haberde, bayramda yoğun talep aldıklarını, bayramın yaklaşık 13-15 milyar TL’lik hareket oluşturacağını belirtti. Dolulukların şimdiden yüzde 90’a ulaştığını söyleyen Süzer, tatilin 9 güne çıkarılsa daha fazla insanın tatile gelebileceğini, rezervasyonların şu an 5 günlük sürede geldiğini bildirdi.

Maliyetler fiyata tam yansımadı

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, yerli turistin bahara denk gelen Ramazan Bayramı’nda yaz tatili havasına giremediğini söyleyerek, “5 günlük bir kaçamak gibi rezervasyonlar geliyor. Yabancı turistin henüz sezonu açmadığını bilen yerli turist biraz bekledi otellerin dolu olmadığını biliyorlar. Rezervasyonların son hafta artmasını bekliyoruz.

Maliyetlerimiz çok arttı ancak bunları tamamen fiyatlara yansıtmadık. Artan fiyatlarla birlikte bu bayramda yaklaşık 15 milyar TL’lik hareket olabilir. Bayram Dönemi için erken davrananlara da birçok indirim seçeneği vardı. Özellikle Kurban Bayramı için tatil planı yapan kişilerin bir an önce rezervasyonlarını yaptırmaları gerektiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

Yurtdışı da hareketleniyor

Ramazan Bayramı satışlarının hedefleriyle paralel arttığını, mayıs ayının 2021 rakamlarının üzerinde olduğunu belirten Setur yetkilileri, rezervasyonların son hafta yoğunlaşmasını ve popüler destinasyon ve otellerin yüzde 100’e yakın doluluklara ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Bayram dönemi otel fiyatlarının geçen yıla göre ortalamada yüzde 50 seviyesinde arttığını, Setur’da ise yüzde 15 ile yüzde 42 arasında değişen indirimlerin sürdüğünü ekleyen yetkililer, yurt içinde Alanya, Belek, Bodrum, Çeşme, Kemer, Marmaris’e yönelik talep olurken, yurt dışında ise Orta Avrupa ülkeleri, Kuzey Amerika’da Miami ve Asya’da Bali’nin en çok sorulan destinasyonlar olarak öne çıktığını vurguluyorlar.

Doğa tatili de ilgi görüyor

Jolly yetkilileri şu anda bayram için Ege ve Akdeniz bölgelerine yönelik taleplerde bir yoğunluk olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi: “Akdeniz’in özellikle Kemer, Side, Belek, Alanya ve Lara bölgelerindeki oteller, Nisan ayı itibari ile yeni sezona kapılarını açmaya başladı.

Ege bölgesinde özellikle Bodrum, Marmaris, Dalaman, Fethiye’deki otellerin bir kısmı bayram öncesi açılışı yapacak. Bunun dışında şehirden çok uzaklaşmayıp bayramda doğa tatili yapmayı düşünenlerin Sapanca, Şile, Ağva gibi lokasyonları tercih ettiğini söylemek mümkün.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.