Osman Ayık: Bakanlık AR-GE birimi oluşturmalı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, TÜRSAB'ın düzenlediği panelde yaptığı konuşmada, bakanlığın AR-GE birimi oluşturması gerektiğini vurguladı.

19/11/2021 22:38
Osman Ayık: Bakanlık AR-GE birimi oluşturmalı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık, "İstatistiki konuşmaya başlayınca bunun bir anlamı varmış gibi geliyor. Böyle giden bir süreç var. Sektörümüzde belli bir devrimin oluşacağı da önemli bir işaret fişeği ile başladı. Bu değişimin neresindeyiz. Sektörün tüm bileşenleri gafil avlandı. Taşıma sektörü için ve konaklama sektörü için ciddi bir kapasite problemi var. Bundan sonra ki süreçte arzı nasıl yöneteceğiz çok önemli.

Yeni bir yönetişim anlayışı ile bu krizden kazanarak çıkacaksak kalitemizi toplam kalitemizi göstermeliyiz. İç ve dış göçlerle ülkemizin özgün yapısı değişiyor. Erozyona uğruyor ve belli noktalarda aşırı yoğunlaşma var. Bu bizim için önemli bir tehdittir. Erişilebilirlik diye bir kavram var. Dijitalleşme ile paralel gidin bir konu bu. Her konuda kitle turizminin bize dayattığı birçok şeyden de kurtulabiliriz.

Gerek tanıtımı, gerek pazarlamayı çok farklı bir şekilde yapabiliriz

Gerek tanıtımı, gerek pazarlamayı çok farklı bir şekilde yapabiliriz. Bizim ürünümüzü seyahat Acentaları ve tur operatörleri yapıyor. Buradaki değişimi de iyi okumalıyız. Onların aracılığı ile talebi iyi yönetmeli ve ona uygun bir ürün yapısı oluşturmalıyız. Birlikte güçlü olmanın yolu belli. Daha şeffaf ve daha adil olunmalı.

Tur operatörleri ve konaklama sektörünün temsilcileri ile birlikte hareket etmeliyiz. Yoksa bu krizden çıkamayız. Yıllardır biz Ar-Ge birimi oluşturamadık ve insanların karısına gerçekçi rakamları koyamadık.

Bakanlığın bir AR-GE birimi oluşturması gerekiyor

TÜİK’in belirlediği rakamların nasıl elde edildiğini biliyoruz. Günümüzde erişemeyeceğimiz veri yok. O zaman burada gerçekçi doğru rakamları ilan edemiyorsak, bu bizim beceriksizliğimizdir. Bakanlığın bu noktada bir AR-GE birimi oluşturması gerekiyor. Sektör olarak bunu talep ediyoruz.

Ertuğrul Bey zamanında turizm gelirlerinin hesaplanması için bir çalışma vardı ama o günden bugüne hiçbir şey değişmedi hatta geriye gitti. Devlet kurumlarıyla özel sektörün işbirliği olmazsa bu dediğimiz şeylerin hiçbirini çözemeyiz" dedi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.